Może być ostatnim idiotą, byle miał dyplom doktora habilitowanego

O micie masowego wykształcenia

GW

Tylko dwóch rzeczy trochę brakowało. Porządnych studentów i porządnej kadry. Te dwa niedostatki to główny kłopot polskiego szkolnictwa wyższego,

…głównym celem polityki kadrowej słabych uczelni (prywatnych i państwowych) jest spełnienie wymogów związanych z minimum kadrowym. Nie mają tu znaczenia jakiekolwiek względy merytoryczne. Nieważne jaką zatrudniany pracownik reprezentuje specjalność, co umie, ani jak uczy. Może być ostatnim idiotą, byle miał dyplom doktora habilitowanego (te same uwagi, choć mniejszym stopniu dotyczą pracowników ze stopniem doktora).,,,

Całe te absurdalne standardy prowadzą nieuchronnie do tego, czego wielokrotnie byłem świadkiem wizytując zajęcia na kierunku „informatyka”. Że dzieciaki, które możnaby nauczyć elementów budowy i administracji prostej małej sieci komputerowej (albo stolarstwa), drzemią na kolejnych setkach godzin wykładów – tureckich kazań, przygniecione zalewem zagadnień z których nic nie rozumieją. Są tak przyzwyczajone do nierozumienia i tak całkowicie z nim pogodzone, że (wspomniany wyżej) wykład na którym szalony profesor plecie kompletnie bez sensu, nie wydaje im się ani trochę odmienny od innych. Tak rośnie najlepiej wykształcone pokolenie w dziejach Polski.

* Jerzy Marcinkowski

Jedna odpowiedź

  1. Nie rozumieją, gdyż nie nauczono ich w szkole, jak należy rozumieć informacje, wiedzę, jak wyciągać wnioski itd.
    Ponadto, czy to wina prowadzących zajęcia, że prowadzą taki, a nie inny przedmiot i według takiego, a nie innego programu ? Nie, przecież te przedmioty i programy do nich układa zapewne jakaś prześwietna komisja w Radzie Szkolnictwa Wyższego. W każdym razie prowadzący dostaje polecenie prowadzenia przedmiotu w oparciu o PROGRAM, OTRZYMANY Z GÓRY.
    Jak rozumiem, jest Pan członkiem PAK-i. Zna wiec Pan an pewno co najmniej jednego z ludzi, którzy opracowują programy przedmiotów, przysyłane następnie do danej uczelni. Jeśli więc Pana tak gorszy, ze studenci niewiele rozumieją z zajęć, to proszę się zatem zwrócić się do autorów programów przedmiotów, żeby przestali pisać te programy w oparciu o pobożne życzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: