O tym, czy studia powinny być płatne

Rektor: Niech za studia płacą ci, którzy się nie starają

GW

Czy studia stacjonarne na uczelniach niepublicznych mają szansę być bezpłatne?

– Bezpłatne zapewne nie, ale na pewno znacznie tańsze niż dziś. Uczelnie niepubliczne to także rodzaj biznesu. Istnieją po to, żeby świadczyć usługi edukacyjne, ale także po to, by przynosić zyski. Popieram pomysły, by na uczelni publicznej student nie ponosił na starcie żadnych kosztów. Naukę opłacałby dzięki gwarantowanemu przez państwo kredytowi. Jeśli będzie się źle uczył, będzie musiał oddać część pieniędzy. Zmusiłoby go to do wzięcia odpowiedzialności za swoje losy, do przyłożenia się do nauki, żeby np. nie powtarzać roku i skończyć studia z jak najlepszymi wynikami.

Państwa nie stać na opłacanie młodym ludziom przedłużających się studiów lub nauki na kolejnych kierunkach. Jeśli student skończyłby studia z dobrym wynikiem, kredyt mógłby zostać umorzony w całości. Taki system działa np. w Finlandii. Ewentualna odpowiedzialność finansowa za studia będzie działać motywująco na studenta. Budżet państwa nie odczuje różnicy, bo koszty studiowania tak czy inaczej pokrywa w tej chwili w postaci dotacji budżetowej przekazywanej uczelniom. Dla studenta też nic się nie zmieni na starcie, bo częściowe opłaty ponosiłby z gwarantowanego przez państwo kredytu, chyba że złe wyniki zmuszą go do ewentualnej spłaty kredytu. Taka indywidualna odpowiedzialność za studia i swoje losy przyczyniłaby się do rozwiązania problemów wynikających z tzw. masowości kształcenia, zaniku relacji mistrz – uczeń, niedofinansowania szkolnictwa wyższego, a także niedoboru inżynierów i nadmiaru pedagogów. Student sam będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca mu się iść na kierunek, za który może będzie musiał później zapłacić, a który może mu nie dać oczekiwanej pracy.

O tym, czy studia powinny być płatne, z prof. Wiesławem Banysiem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich, rozmawia Magdalena Warchala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: