Sąd: za kradzież treści w internecie należy się odszkodowanie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Sąd zarządził odszkodowanie za nielegalne wykorzystanie treści w internecie. To może być przełomowy wyrok dla wszystkich wydawców prasy.
„Prawo chroni materiały publikowane w internecie”
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Materiały prasowe, których twórcami są najczęściej dziennikarze, podlegają takiej samej ochronie prawnej, jak inne utwory, wobec których stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity – Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, ze zmianami). Wyjątek stanowią tutaj proste informacje prasowe, a więc np. krótkie komunikaty o osobach i zdarzeniach, pozbawione jakiegokolwiek komentarza lub oceny.
Ochronie praw autorskich podlega zatem większość materiałów prasowych i zakres tej ochrony jest bardzo szeroki. Obejmuje ona m.in. obszar korzystania z utworów prasowych poprzez ich rozpowszechnianie w Internecie, a więc dotyczy także występujących tam naruszeń tych praw. W takim przypadku zastosowanie mogą znaleźć roszczenia przewidziane w ustawie o prawie autorskim.
Filed under: Przegląd prasy | Tagged: internet, prawo |
Ciekaw jestem kiedy prokuratura wreszcie się zorientuje, że także prace magisterskie studentów, podlegają takiej samej ochronie prawnej, jak inne utwory, wobec których stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
I postawi jakieś zarzuty firmie plagiat.pl, która je przejmuje bez zgody autorów i uczelniom, które wymuszają na studentach podpisywanie oświadczeń, że dostają od nich licencję niewyłączną na korzystanie z tych prac.
Patologie należy zwalczać szybko i bezwzględnie.