Rektorzy: Dotacje tylko dla szkół publicznych

Rektorzy: Dotacje tylko dla szkół publicznych

Na poniedziałkowym posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Krakowie minister Barbara Kudrycka przedstawiła nowy plan ministerialny finansowania uczelni. – Chcemy, żeby nie mniej niż 2,5 procent PKB szło na szkolnictwo wyższe – powiedziała Kudrycka. Trwa dyskusja – rektorzy są przekomnani o konieczności zmian, na wiele propozycji się jednak nie zgadzają….

Rektorzy są przekonani co do konieczności zmian, na wiele propozycji jednak się nie zgadzają. 

– Naszym największym problemem jest to, że nie mamy wpływu na polityką kadrową własnych uczelni – twierdzi prof. Janusz Żmija, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. – Kształcimy kadrę, z której korzystają później szkoły niepubliczne. One nie potrzebują dotacji, bo prowadzą świetnie rozwiniętą działalność gospodarczą – przekonuje rektor. Twierdzi też, że ograniczenie naukowców do dwóch etatów jest nieporozumieniem. 

– Jeśli uczelnie prywatne dostają pieniądze z budżetu, to publiczne powinny mieć prawo do pobierania czesnego za wszystkie studia. Poza tym nie możemy się zgodzić na wieloetatowość, bo będziemy ofiarami tej decyzji przez wiele następnych lat, tak jak teraz jesteśmy ofiarami bezpłatnych studiów – komentował kolejny uczestnik dyskusji, reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych. 

Minister Kudrycka podkreśla, że rozwój uczelni zależy przede wszystkim od pracy rektorów. – Na stanowiska rektorów po to wybieraliśmy osoby wybitne, żeby umiały podejmować czasami nawet trudne decyzje, takie jak pozwolenie na pracę na dwóch etatach – przekonywała Kudrycka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: