Mózg bez kręgosłupa

Mózg bez kręgosłupa

Tygodnik Powszechny

Kształtowaniu inteligencji służą tylko te modele edukacyjne, które stawiają na kreatywność. Nasz system ją zabija – alarmują prezes PAN i rektor Collegium Civitas. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz

Elżbieta Isakiewicz: Szczycimy się, że w wolnej Polsce gwałtownie przybyło obywateli z wyższym wykształceniem. Ale czy przybyło nam inteligentów?

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński: Na fenomen masowego wzrostu kształcenia na poziomie wyższym można spojrzeć pozytywnie – inteligentami stali się ci, którzy wcześniej nie mieliby na to szans. Ale ten fenomen ma swoją cenę. Jeśli zdefiniujemy inteligencję w kategoriach dawnego etosu, to trzeba stwierdzić wprost: inteligentów przybyło nam znacznie mniej niż osób z wyższym wykształceniem.

Prof. Michał Kleiber: Średni poziom wiedzy i przygotowanie do życia w społeczeństwie obywatelskim u absolwentów wyższych uczelni oceniam krytycznie. Na szczęście w każdej populacji są ludzie w naturalny sposób obdarzeni inteligencją w sensie, o którym mówimy. W Polsce też. Ich rozwoju nie zahamuje nawet nie najlepsza uczelnia.

Komentarze 2

  1. Prof. Michał Kleiber: Średni poziom wiedzy i przygotowanie do życia w społeczeństwie obywatelskim u absolwentów wyższych uczelni oceniam krytycznie. Na szczęście w każdej populacji są ludzie w naturalny sposób obdarzeni inteligencją w sensie, o którym mówimy. W Polsce też. Ich rozwoju nie zahamuje nawet nie najlepsza uczelnia.

    Absolutnie nie zgadzam się z ostatnim zdaniem wypowiedzi prof. Kleibera. Słabe uczelnie, kształcące masówkę, gubią talenty. Tam talenty więdną, zamiast rozkwitać. Polsce potrzeba prawdziwych elit jak powietrza. I nie można tu się zdawać na łut szczęścia, na samorodki, na Janków-Muzykantów. Potrzebne sa prawdziwe uniwersytety na wysokim poziomie, kształcące te elity. Prawdziwe elity.

  2. Rozumiem, ze krl do takich uczelni zalicza m.in. UJ stanowiący drogowskaz i światło dla innych jak niszczyć talenty i tych co talenty rozwijali. Dowodzący tą uczelnią (przed laty), mimo ze przyrodnicy, mieli trudności z odróżnieniem rozkwitania od więdnięcia, więc wielu pod ich kierunkiem uwiędło. ( nic się nie zmieniło jak berło przejęli nieprzyrodnicy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: