Kary za umowy ze studentami

UOKIK ukarał SGH za umowy ze studentam

Rz

Ponad 270 tys. zł będzie musiała zapłacić Szkoła Główna Handlowa w Warszawie za stosowanie klauzul niedozwolonych oraz nieinformowanie studentów o istotnych warunkach umowy – uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes urzędu zakwestionowała kilka postanowień, które dotyczyły m.in. sposobu informowania studentów o wysokości opłat za naukę oraz opłat administracyjnych.

W umowach uczelni ze studentami znalazły się zapisy, zgodnie z którymi wysokość opłat jest ogłaszana w tabeli opłat ustalanej na każdy rok akademicki zarządzeniem rektora. UOKiK podkreśla, że warunkiem koniecznym do związania studenta treścią umowy przygotowaną przez uczelnię jest jej doręczenie. W ocenie Urzędu podanie informacji o wysokości opłat przez wydanie zarządzenia rektora nie stanowi gwarancji, że ta informacja dotrze do studentów. Według urzędu taka praktyka może np. prowadzić do zadłużania się studentów z powodu braku wiedzy o podwyżce.

UOKiK informuje również, że aktualnie toczą się postępowania przeciwko czterem warszawskim uczelniom publicznym: Akademii Wychowania Fizycznego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto 17 września Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził jedną z wcześniejszych decyzji prezes UOKiK w sprawie Politechniki Warszawskiej. Uczelnia ta również stosowała klauzule niedozwolone a także praktyki polegające na niepełnym uregulowaniu w umowie zawieranej ze studentem warunków odpłatności za studia. W efekcie PW musi zapłacić 53 400 zł.

UOKiK przypomina, że umowa uczelni ze studentem powinna m.in. określać zasady odpłatności za studia, w szczególności wysokość i termin uiszczania czesnego, a także sytuacje określające możliwości podwyższania opłaty za naukę

Jedna odpowiedź

 1. Są decyzje UOKiK w sprawie wyższych uczelni
  N, 2009-10-04 01:52 by VaGla
  VaGla’s picture

  W tekście UOKiK: niewypowiadalne, pięcioletnie umowy z ZAiKS ograniczają konkurencję pisałem:

  Zastanawiam się, czy UOKiK będzie się również przyglądał praktykom wyższych uczelni, które przed obroną studentów zmuszają ich do podpisywania umów związanych z prawami autorskimi do ich prac magisterskich

  Warto do tego wrócić, w kontekście ostatnich decyzji UOKiK, o których urząd napisał w tekście Studencie – czytaj umowy:

  Ponad 270 tys zł będzie musiała zapłacić Szkoła Główna Handlowa w Warszawie za stosowanie klauzul niedozwolonych oraz nieinformowanie konsumentów o istotnych warunkach umowy – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

  Jest też informacja, że:

  17 września Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził jedną z wcześniejszych decyzji Prezes UOKiK w sprawie Politechniki Warszawskiej. Uczelnia stosowała klauzule niedozwolone a także praktyki polegające na niepełnym uregulowaniu w umowie zawieranej ze studentem warunków odpłatności za studia. Na Politechnikę Warszawską została nałożona także kara w wysokości 53 400 zł.

  Czy teraz powinien przyjść czas na wyłudzanie oświadczeń dotyczących nieodpłatnego korzystania przez uczelnie z autorskich praw majątkowych do utworów, jakimi są prace magisterskie studentów?

  http://prawo.vagla.pl/node/7849

  Skoro uznali za nielegalne umowy studenta z SGH to czemu nie można uznać za nielegalne zmuszanie studentów do udostępniania swoich prac firmie plagiat.pl?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: