Darmowy dostęp do publikacji naukowych i baz danych

Kudrycka otworzy wielką bibliotekę w Internecie

Rz

Chce dać uczelniom darmowy dostęp do zagranicznych czasopism. I powołać rzecznika praw absolwentów.

W styczniu 2010 r. Ministerstwo Nauki zamierza otworzyć Bibliotekę Wirtualnej Nauki dostępną przez Internet dla wszystkich uczelni i instytucji naukowych w kraju. Znajdą się w niej prestiżowe publikacje naukowe i bazy danych: Web of Science, Science Direct, Springer 2010, EBSCO Publishing, JCR 2010, CPCI 2010.

– Na bazy wykupimy licencję krajową. Będą dla uczelni bezpłatne. Chcemy, by z zagranicznych publikacji korzystali i naukowcy, i studenci – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki.

– Podobne rozwiązania stosują biedniejsze kraje europejskie – mówi prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, która udostępnia zagraniczne publikacje naukowcom i studentom UJ. – Dla polskich uczelni zakup dostępu do prestiżowych baz to często kwota rzędu powyżej miliona złotych.

Resort nauki zapowiada też, że dofinansuje dostęp do ważnych dla naukowców baz: Nature 2010, Math 2010, Science 2010, Scopus 2010, Source OECD 2010. Licencje wykupuje się na rok. Na cały projekt ministerstwo przeznaczy 170 mln zł ze środków unijnych….

O ile wirtualna biblioteka spotyka się, akceptacją środowisk naukowych, o tyle sceptycznie podchodzą one do innego pomysłu resortu: powołania rzecznika praw absolwenta.

– Będzie to funkcja w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi dr Andrzej Kurkiewicz z resortu nauki. Rada odpowiada za standardy kształcenia, ma wpływ na programy studiów, a zadaniem RPA będzie analiza efektów kształcenia, utrudnień dla absolwentów i dbanie o dostosowanie programów do rynku pracy – tłumaczy

– Uczelnie mają biura karier, które pomagają absolwentom. Może lepiej więcej pieniędzy przeznaczyć na praktyki zawodowe, zamiast tworzyć nowy organ – dodaje dr Jacek Przygodzki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Resort twierdzi, że rzecznik praw absolwenta nie będzie nowym urzędem ani nie będzie miał rozbudowanego biura.

Komentarze 2

  1. Jak widać postulaty NFA są wdrażane przez Ministerstwo !

  2. Bardzo dobry pomysł. Należy się cieszyć, jeśli będzie wykonany. Pamiętać jednak należy, ze i w Polsce zdarzają się niezłe naukowe czasopisma, że przydałoby się dać im trochę pieniędzy na strony i archiwa internetowe, że stanowczo za wolno powstają polskie biblioteki cyfrowe itd. No a przede wszystkim należy dofinansować nasze, rodzime naukowe czasopisma. Wiele z nich ukazuje się nieomal chałupniczym sposobem. Nie mają jak płacić ani za druk, ani za recenzowanie artykułów do druku. Może też, gdyby miały kasę, mogłyby się zdobyć czasem na angielskie wydania. Więc cudze jest piękne i mądre, ale nasze też niegłupie. Powinno się o tym nie zapominać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: