Szkolna oligarchia okiem Brytyjczyka

Szkolna oligarchia (Okiem Brytyjczyka)
Wprost

System szkolnic­twa jest potwornie niesprawiedliwy. W Wielkiej Brytanii do prywatnych szkół uczęszcza niecałe 7 proc. dzieci, ale ich absolwenci zdobywają około połowy miejsc na najlepszych uczelniach, takich jak Oksford czy Cambridge. Później dostają najlepsze posady.

Co dziwne, większość niepublicznych szkół nie jest dobra. Czesne jest w nich wygórowane, wśród kadry panuje samouwielbienie, a szkoły są staro­świeckie i nie zapewniają dobrego wykształcenia. Rodzice poświęcają się jednak i posyłają do nich swoje pociechy, bo państwowe placówki oświatowe, szczególnie w Londynie, są jeszcze gorsze. Inteligentnym i zdolnym dzieciom nie zapewnia się w nich edukacji na odpowiednim poziomie.

Szkoły publiczne nie radzą sobie też z dostosowaniem podaży do popytu. Córkę – nasze najmłodsze dziecko – uczymy w domu, ponie­waż nie ma dla ni ej miejsca w żadnej lokalnej szkole publicznej.

Matacząc i trwoniąc pieniądze przez dwanaście lat, rząd laburzystowski nie zdołał podnieść poziomu edukacji w szkołach państwowych.

Teraz przypuszcza za to ataki na sektor prywatny. Większość szkół prywatnych ma status organizacji dobroczynnych, ponieważ przeznacza wolne środki na dotowanie miejsc dla zdolnych dzieci z ubogich rodzin. Dzięki temu uzyskują ulgi podatko­we. Rząd chce im odebrać te przywileje, jeśli nie wykażą, że tworzy się w nich jeszcze więcej miejsc dla dzieci z biednych rodzin. W teorii przedstawia się to wspaniale, ale w praktyce oznacza, że rodzice tacy jak ja będą płacić trzykrotnie. Bo najpierw odprowadzamy podatki, za które tworzy się miejsca w szkołach publicznych, z których nie korzystamy (albo są dla nas niedostępne, jak w wypadku mojej córki). Później płacimy czesne w szkołach prywatnych. A teraz zapłacimy jeszcze, bo czesne wzrośnie, aby można było dotować więcej miejsc dla dzieci z innych rodzin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: