Powołanie Zespołu do Spraw Analizy Systemu Finansowania Szkolnictwa Wyższego

Powstanie wspólny zespół analityczny rządu i uczelni wyższych

serwis MNiSW

Powołanie Zespołu do Spraw Analizy Systemu Finansowania Szkolnictwa Wyższego to efekt spotkania przedstawicieli rządu i uczelni niepublicznych w Kancelarii Premiera w dniu 15 września.

Było to kolejne, po lipcowym z udziałem premiera Donalda Tuska, spotkanie konsultacyjne w sprawie zasad finansowania i funkcjonowania sektora prywatnego
w polskim systemie szkolnictwa wyższego. Stronę rządową reprezentowali: szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera minister Michał Boni oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, uczelnie: prof. Mirosław Zdanowski, prezes Stowarzyszenia Rektorów i Założycieli Uczelni Niepaństwowych oraz kilkunastu rektorów wiodących niepublicznych uczelni wyższych.

Po dyskusji dotyczącej postulatów środowiska akademickiego minister Barbara Kudrycka zaproponowała powołanie specjalnego zespołu analizującego uwarunkowania i szanse wprowadzenia w systemie szkolnictwa wyższego zmian oczekiwanych przez sektor prywatny. Uczestnicy spotkania ustalili, że najważniejszym zadaniem nowego Zespołu będzie dokonanie analizy możliwości prawnych i finansowych dopuszczających finansowanie uczelni niepublicznych w realizacji studiów stacjonarnych, a także opracowanie mapy drogowej działań prowadzących do osiągnięcia nowoczesnego systemu finansowania szkolnictwa wyższego. Uzgodniono, że w skład Zespołu wejdą:

  • Adam Budnikowski – Rektor Szkoły Głównej Handlowej;
  • Tadeusz Pomianek – Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie;
  • Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • Jan Vincent-Rostowski – Minister Finansów;
  • Michał Boni –  Minister – Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zespół powołany zostanie Zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a obsługę zapewni Departament Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: