Fabryka magistrów na emigracji

Fabryka magistrów na emigracji

Byli ministrowie, cenieni naukowcy i znani sędziowie firmują fabrykę magistrów prawa. Dyplom można tam zdobyć w 3,5 roku, studiując w zagranicznej placówce. Według Ministerstwa Nauki – nielegalnej

Siedziba Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mieści się na warszawskiej Pradze w pofabrycznych budynkach. W środku odrapane korytarze, w salach brudne wykładziny. W uczelni wykładają znani prawnicy z Uniwersytetu Warszawskiego i PAN. Szkoła na swojej stronie internetowej szczyci się tym, że jest afiliowana przy Instytucie Nauk Prawnych PAN.

Zajęcia prowadzą m.in. Tadeusz Szymanek, sędzia w stanie spoczynku Sądu Najwyższego i prorektor uczelni, Eugeniusz Mzyk, sędzia NSA, Andrzej Kryże, wiceminister sprawiedliwości za PiS znany z zakończenia procesu FOZZ, ale także z tego, że w 1980 r. skazał na areszt Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za niepodległościową manifestację.

Gościnnie w EWSPiA wykładali liderzy SLD Ryszard Kalisz, Jerzy Jaskiernia, Józef Oleksy. Rektorem jest prof. Jerzy Wiatr, minister edukacji za rządów Sojuszu.

Ale pracownicy i studenci mówią, że najważniejszą osobą na uczelni jest jej założyciel, dziś kanclerz – dr Dariusz Czajka, były sędzia.

Uczelnia właśnie prowadzi rekrutację na studia w Warszawie i do zagranicznych placówek

Lista miast, w których uczelnia szuka chętnych do studiowania w tzw. punktach informacyjnych, jest długa: Ateny, Bergen, Birmingham, Berlin, Bruksela, Dublin, Glasgow, Haga, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Manchester, Oslo, Paryż, Rzym, Wiedeń, Zurych. Przynajmniej w dziewięciu z nich zajęcia już są prowadzone

Próbowałem skontaktować się z kilkoma wykładowcami, którzy firmują szkołę. Wysłałem mejle do prof. Witolda Wołodkiewicza, prof. Jolanty Jakubowskiej-Hary, konstytucjonalisty Jana Wawrzyniaka i prof. Stanisława Bielenia, prodziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Odezwała się tylko Jakubowska- Hara. Kiedy usłyszała, że chodzi o EWSPiA, odmówiła wypowiedzi.

Prof. Wołodkiewicz odchodzi z uczelni. Ostatnio odszedł także prof. Jan Skupiński, karnista z PAN. Też nie chciał rozmawiać.

Wykładowca EWSPiA, anonimowo: – Profesorowie uciekają stamtąd. Kiedy szkoła powstawała, były wielkie plany, ambicje. Teraz to fabryka magistrów. Studenci z placówek zagranicznych nie mają szans na zrobienie prawniczej kariery.

Jedna odpowiedź

  1. Być może ta uczelnia „przeminie z Wiatrem”. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: