Rocznica wojny w rosyjskich mediach

Rocznica wojny w rosyjskich mediach

Rz

ZSRR przystąpił do II wojny światowej nie w 1941 roku, lecz w 1939, po stronie Niemiec, po uprzednim podpisaniu paktu Mołotow-Ribbentrop i tajnego protokołu – podkreśla niezależna „Nowaja Gazieta”.

Pismo czyni to w publikacji zatytułowanej „Złączeni krwią”, a poświęconej 70. rocznicy zawarcia przez stalinowski ZSRR i hitlerowskie Niemcy układu o nieagresji i wybuchu II wojny światowej.

„Kiedy ZSRR przystąpił do II wojny światowej? Bardzo by się chciało odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie i jasno, jak w radzieckiej szkole: 22 czerwca 1941 roku. I dodać, żeby postawili piątkę: w charakterze ofiary agresji najeźdźców niemiecko-faszystowskich. Niestety nie można” – pisze „Nowaja Gazieta”.

Pismo wyjaśnia, że „po podpisaniu 23 sierpnia 1939 roku z hitlerowskimi Niemcami paktu o nieagresji i tajnego protokołu o podziale Europy, przede wszystkim Polski, ZSRR zaczął się przygotowywać do wojny i to bynajmniej nie w charakterze ofiary”.

„A gdy 1 września 1939 roku po wtargnięciu do Polski niemieckich wojsk II wojna wybuchła Związek Radziecki zaczął aktywnie pomagać agresorowi” – zaznacza „Nowaja Gazieta”.

Jedna odpowiedź

  1. Polska paktowała z Hitlerem? Rząd czeka z reakcją

    http://www.tvn24.pl/-1,1616194,0,1,polska-paktowala-z-hitlerem-rzad-czeka-z-reakcja,wiadomosc.html

    Nie będzie na razie reakcji ze strony rządu na pokazany przez rosyjską telewizję film, w którym zarzuca się Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR. Gabinet Donalda Tuska czeka na oficjalne stanowisko ze strony władz na Kremlu.
    Jak powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, Polska podchodzi do całej sprawy spokojnie i bez egzaltacji. Choć jego zdaniem, to dobry moment, aby polscy politycy i historycy zabrali głos na temat wydarzeń sprzed 1939 r….
    – Trudno z powagą odnosić się do kolejnych osobliwych, niepopartych faktami, częstokroć wręcz kuriozalnych interpretacji historycznych, daleko odbiegających od ustaleń cieszących się autorytetem historyków i prawdziwie opiniotwórczych ośrodków badawczych – stwierdził rzecznik MSZ Piotr Paszkowski……..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: