Stopnie doktorskie za łapówki

Stu profesorów-łapówkarzy w Niemczech?

Około stu niemieckich profesorów różnych dyscyplin zostało objętych śledztwem o branie łapówek w zamian za pomoc w otrzymaniu stopni doktorskich – poinformowała w sobotę prokuratura w Kolonii.

Według mediów studenci płacili od 4 do 20 tys. euro firmie pośredniczącej, która wypłacała profesorom sumy od 2 do 5 tys. euro.


Śledztwo dotyczy uczelni m.in. z Frankfurtu, Lipska, Jeny, Hamburga, Hanoweru, Kolonii i Berlina – podał magazyn „Focus”
Według rzecznika kolońskiej prokuratury Guenthera Felda w centrum śledztwa znajduje się Instytut Konsultingu Naukowego w Bergisch Gladbach na wschód od Kolonii. Gazeta „Neue Westfaelische”, która podała informację o sumach płaconych profesorom, informuje, że firma obiecywała pomoc w otrzymaniu stopnia poprzez swoje rozległe kontakty na uniwersytetach. Ocenia, że sprawa dotyczy setek studentów. Nie jest jasne, czy wiedzieli oni o wypłacanych łapówkach.

Śledztwo rozpoczęto w zeszłym roku, po aferze łapówkarskiej dotyczącej profesora prawa z uniwersytetu w Hanowerze. Szef instytutu został oskarżony o dawanie łapówek i skazany na 3,5 roku więzienia. Profesor otrzymał karę trzech lat więzienia.

Komentarze 3

  1. Jak by śledczy pogrzebali to by i do kupnych habilitacji się dokopali . Ale establisment ukręci temu łeb . Tak jak u nas – kto dziś pamięta sprawę Drewsa ?

  2. Kiedyś przed II WŚ Wyższe Uczelnie były kuźniami patriotyzmu, ale po wojnie „grono” pedagogiczne się sqrwiło i sprzedało komunie, więc „maszynka do produkcji tzw. kadry naukowo – technicznej zaczęła produkować komunistyczny ersatz naukowy czyli masową produkcję profesorów, magistrów, docentów i wszelkiego chłamu, który powinien spływać uniwersytecką kanalizacją a nie pretendować do miana autorytetów narodowych. Co najgorsze w tym wszystkim to wszyscy się temu ze stoickim spokojem przyglądali, konsumując odpadki ze stołów partkomitetowych działaczy, aby tylko mieć święty spokój i jakąkolwiek „pozycję” w tym systemie i nie narażać się władzuni, więc teraz nie płaczcie i nie pomstujcie drugiego „Sierpnia” nie będzie.Pozdrawiam

  3. „Kiedyś przed II WŚ Wyższe Uczelnie były kuźniami patriotyzmu”… Czy my jeszcze mówimy o Niemczech? Chroń nas Boże przed takim patriotyzmem i takimi kuźniami…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: