Akademia lipnych magistrów tonie

Akademia lipnych magistrów tonie

GW

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi straciła już informatykę, traci zarządzanie. Pomorski senator PO Edmund Wittbrodt domaga się likwidacji całej uczelni. Przewodniczący Konferencji Rektorów: – Ta szkoła musiała runąć.

Senator PO i były minister edukacji narodowej (2000-01) Edmund Wittbrodt: Jestem ogromnie zdziwiony, a przede wszystkim zbulwersowany funkcjonowaniem AHE, która od wielu lat, a przynajmniej od 2003 roku, jak to wynika z artykułów ukazujących się w prasie, prowadzi działalność nielegalną, i to w sposób rażący. Ta szkoła źle świadczy o całym systemie szkolnictwa wyższego. Dla dobra systemu, a także dla dobra studentów AHE powinna zostać natychmiast zlikwidowana. (…). Osoby odpowiadające za ten stan rzeczy ze strony AHE, w tym rektor i pozostałe władze, a także nauczyciele fikcyjnie realizujący swoje obowiązki, powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności indywidualnej przez komisję dyscyplinarną za działania niezgodne z etyką nauczyciela akademickiego. I to w trybie natychmiastowym!

Pracownik naukowy AHE: Ta uczelnia jest chora we wszystkich płaszczyznach działania. O tym wie doskonale cała kadra zarządzająca. Śledztwa od kilku lat prowadzą prokuratura, NIK i CBŚ, o Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie wspomnę. Ale kto odkryje prawdę, jeżeli w czasie kontroli pokażą mu 300 grubych, odpowiednio „przygotowanych” segregatorów? Przez wiele lat ludzie AHE czuli się całkowicie bezkarni. Mają pieniądze, kupują za nie znanych profesorów, których nikt nigdy na uczelni nie widział. Ale figurują w listach płac i są od tego, by można było otworzyć kierunek kształcący doktorów, bo takie są wymogi ustawy dla Akademii. 

Dziekan jednego z Wydziałów Zamiejscowych AHE: W czeskich filiach uczelni – zarówno w Havirowie, jak i w Eadcy, wykłady (!) często prowadzą osoby z tytułem magistra. W żaden sposób nie zostały przygotowane programy nauczania ani rozkłady zajęć dla studentów. Nie została nawet wyjaśniona kwestia języka, w którym powinna zostać przygotowana praca dyplomowa. Po prostu… czeski film.

………….

Od lat wszyscy pracownicy naukowi związani z uczelnią zdają sobie sprawę, że tkwią w bagnie – mówi były dziekan wydziału AHE

Marcin Kowalski: Pan był świadomy, że oszukuje studentów?

Były dziekan AHE: Kiedy sobie to uświadomiłem, odszedłem. Zadawałem pytania moim zwierzchnikom z Łodzi od pierwszego dnia pracy w AHE. Dlaczego prowadzimy zajęcia w filii, nie mając na to zgody? Dlaczego realizujemy połowę programu? Dlaczego nie ma uzupełniającego nauczania online? Kiedy wreszcie uzupełnimy kadrę, bo pracowałem w dużej mierze magistrami? Odpowiedzi były wymijające: kadra naukowa będzie uzupełniona niebawem, nauczanie online będzie wprowadzone, zgodą na prowadzenie filii zajmują się nasi prawnicy, najlepsze w Polsce kancelarie, nie ma się czym martwić. Powiedziałem przełożonym, że nie chcę skończyć w kryminale. 

Inni wykładowcy mają świadomość, że biorą udział w oszukańczym procederze?

– Mają. Ale determinują ich pieniądze. Większość pracuje na umowę o dzieło. Nic więcej ich z AHE nie łączy. Wpadają, wygłaszają swoje kwestie, kasują po kilka tysięcy miesięcznie. Trudnych pytań się nie zadaje…..

A czy nie są winni też wykładowcy?

– Nie chcę ferować wyroków. Zadziwiające, że kiedy było już głośno o łamaniu prawa przez AHE, szkoła złożyła wniosek o uprawnienia do doktoryzowania. Z punktu widzenia formalnego wszystko było w porządku i dostała te uprawnienia. Choć prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich nie widziało w swym składzie tej uczelni. Jest jednak jeden pozytywny aspekt tej afery – środowisko potrafiło jednak uruchomić mechanizmy likwidujące tę patologię.

Komentarzy 8

 1. Największa lipna uczelnia w Polsce (część 1) – informacja
  http://wyborcza.pl/1,75478,6874601,Najwieksza_lipna_uczelnia_w_Polsce__czesc_1____informacja.html

  Największa polska uczelnia niepubliczna to nielegalna fabryka magistrów i licencjatów – wynika ze śledztwa „Gazety”

  * Największa lipna uczelnia w Polsce – reportaż
  * Punkty informacyjno-rekrutacyjne Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Polsce – sprawdź, ile z nich jest nielegalnych
  * Czytaj listy za i przeciw
  * Co o tym sądzisz? Czekamy na Wasze listy: listydogazety@gazeta.pl

  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi kształci 35 tys. studentów w Polsce (od Zakopanego po Sejny) i setki za granicą (m.in. Londyn i Paryż). Większość młodzieży studiuje bezprawnie i nawet o tym nie wie. AHE bez zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego potworzyła sobie miniagendy zwane punktami informacyjno-rekrutacyjnymi. Nie służą one jednak rekrutacji, jak głosi nazwa. Tam się studiuje.

  Poważna część zajęć w „punktach” jest fikcją, studenci nie widzą na oczy profesorów, nie korzystają z bibliotek, choć za naukę płacą od 1,8 tys. funtów (Manchester) do mniej więcej 3,6 tys. zł rocznie (w kraju).

  Ministerstwo po wielu skargach studentów, rodziców i osób trzecich rozpoczęło już procedurę likwidacji Akademii „za bezprawne prowadzenie zajęć poza siedzibą”. Mimo to rekrutacja w kraju i za granicą trwa.

  Znikający studenci

  21 marca 2009. Kontrolerzy z monitorującej wyższe uczelnie Państwowej Komisji Akredytacyjnej zgodnie z zapowiedzią przyjeżdżają do Wydziału Zamiejscowego AHE przy ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Wedle pozwolenia ministra powinno się tu uczyć kilkoro studentów kulturoznawstwa na każdym roku. Potwierdza to dziekan wydziału.

  Nielegalne zajęcia Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi prowadzi w 61 miastach i miasteczkach w całej Polsce

  Mówi nieprawdę, bo w Bydgoszczy studiuje na AHE przeszło 2 tys. osób (!), a na popularnym zarządzaniu – 800. Ustaliliśmy to łatwo za pomocą kalkulatora i portalu Nasza-klasa, gdzie studenci AHE przedstawiają kolegów z roku.

  Wydział Zamiejscowy AHE w Bydgoszczy nie dostał ministerialnej zgody na naukę zarządzania, pedagogiki, informatyki i filologii. Dlatego studentów tych kierunków nie ma podczas wizytacji PKA. Dziekanat poinformował ich, że 21 i 22 marca „z powodu awarii instalacji kanalizacyjnej zajęcia się nie odbędą”. Jedyny ślad po dwóch tysiącach dusz to białe plamy na ścianach, gdzie wisiały tablice z planami zajęć.

  28 marca br. W Koninie władze miejscowej filii AHE na czas wizyty kontrolerów przenoszą słuchaczy 11 niezalegalizowanych przez ministerstwo kierunków z potężnej siedziby przy ul. Przemysłowej do wynajętego na dwa dni III LO. Zostają „legalni” z dwóch kierunków. Jeden z kontrolerów dowiaduje się prywatnie od studenta, co jest grane. Wizytatorzy jadą do liceum. Tam słuchacze opowiadają im, że:

  • siedzą tu chwilowo, na co dzień uczą się przy Przemysłowej;

  • odbywane przez nich zajęcia to tylko połowa ministerialnych standardów kształcenia, resztę uzupełniają przez internet, ale to też fikcja – można nic w sieci nie zrobić i nikt tego nie sprawdza;

  • zajęcia u profesorów, na które zgodnie z planem powinni jeździć do Łodzi, ani razu się nie odbyły. Jeżdżą do centrali tylko na wieczorki integracyjne i – wyjątkowo – na poprawki.

  Kolejna wizytacja w Wieluniu. Rewizorów PKA obsługa w ogóle nie wpuszcza na zajęcia. Mogą porozmawiać ze studentami na zewnątrz. Dowiadują się, że tutejszy oddział, choć ma tylko zgodę na dawanie licencjatów, organizuje studia magisterskie.

  Akademia w „punktach”

  Wizytacje PKA, które opisujemy, dotyczą jednego tylko kierunku AHE – zarządzania. Wiemy o podobnych kontrolach – m.in. na informatyce – w samej Łodzi. Wizytatorzy nie mogli wyjść ze zdumienia, jakim cudem Akademia upchnęła 4 tys. studentów w kilku laboratoriach. Rozszyfrowaliśmy tę zagadkę z pomocą Naszej-klasy.

  Nielegalna nauka informatyki odbywa się w 30 miejscach – wśród nich Havirov w Czechach i Dublin, a z rodzimych miast: Kozienice, Opoczno, Radomsko, Zamość.

  W Havirovie uczy się 500 Czechów (po czesku). Daje się polskie dyplomy ludziom nieznającym polskiego. Najlepszym studentom polskie ministerstwo wypłaca stypendia naukowe jako słuchaczom AHE w Łodzi.

  Ale nie to jest najciekawsze.

  Odkryliśmy, że w 60 polskich miasteczkach działają nie wydziały zamiejscowe czy zamiejscowe ośrodki dydaktyczne, ale jeszcze mniejsze filie – tzw. punkty informacyjno-rekrutacyjne AHE. Powinny zapisywać na studia i odsyłać kandydatów do Łodzi lub – jeśli to kulturoznawstwo – choćby do Bydgoszczy. Ale naprawdę prowadzą zajęcia na miejscu siłami dostępnych w okolicy magistrów, rzadziej – doktorów. To nielegalne.

  W Inowrocławiu magister F. uczy pięciu przedmiotów – od „kierowania zespołem kierowniczym” do „ochrony własności intelektualnej”. Rekordzistką (w innym mieście) jest dr Ewa P. nauczająca 14 przedmiotów – to półtora tysiąca godzin zajęć rocznie.

  Źródło: Gazeta Wyborcza

  • AHE strona internetowa to „Pudelek”. Ta Akademia ma pudelkowy charakter i poziom kształcenia.

   Po jej wyglądzie widać jakość informatyki, fotografii i twórczego myślenia.

   Wesołe laseczki wychodzą zza studenta drapiącego się w głowę. Ciekawe kiedy te osoby zatańczą zaśpiewają.

   Oferta dodatkowa ze strony www dla chętnych zrobienia matury podczas studiów:

   liceum i gimnazjum
   British International School
   Szkoły Policealne Edukacji Innowacyjnej
   Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Edukacji Innowacyjnej

 2. http://wyborcza.pl/1,75478,6873969,Sledztwo__Gazety___Najwieksza_lipna_uczelnia_w_Polsce.html

  Łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna to największa nielegalna fabryka magistrów i licencjatów

  • Jesteście śmieszni! Były minister wyciąga wnioski z tendencyjnych artykułów prasowych! Ministerstwo wydało zgodę na powołanie tej jednostki i winno kontrolować ją na bieżąco. Boli Was to że młodzi ludzie którzy zdobywają wiedzę dzięki nowoczesnym technologiom nie dostają wiedzy podanej na tacy, sami muszą szukać, działać. Niewygodne jest dla Was to że nie możecie nami manipulować, że sami wiemy gdzie i jak szukać prawdziwych informacji. Nikt nie wspomniał o umiejętnościach studentów, tylko o dyplomie który jest tylko kawałkiem papieru, zresztą jak cały ten chory kraj!

 3. Fabryka lipnych magistrów

  http://wyborcza.pl/8,75402,6879060.html

  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, największa polska uczelnia niepubliczna, to nielegalna fabryka magistrów i licencjatów. Szkoła, w której kształci się 35 tys. studentów z Polski i zagranicy, w 61 miastach i miasteczkach prowadzi zajęcia nielegalnie

  Akademia lipnych magistrów tonie
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi straciła już informatykę, traci zarządzanie. Pomorski senator PO Edmund Wittbrodt domaga się likwidacji całej uczelni. Przewodniczący Konferencji Rektorów: – Ta szkoła musiała runąć (31-07-09, 01:00)
  Z tą uczelnią było coś nie tak
  Zajęcia na żenującym poziomie, fikcyjne wpisy w indeksie, czułam, że z uczelnią jest coś nie tak. I co teraz zrobić, jak odzyskać pieniądze? – to głosy zdruzgotanych studentów AHE. Wtórują im opinie kadry: Ta szkoła źle świadczy o naszym systemie szkolnictwa wyższego. (30-07-09, 16:10)
  Hucpa, bezczelność i żerowanie na państwowych uczelniach
  Chcę pogratulować tekstu o Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wreszcie ktoś przebił ten nadymany od lat balon fikcji. Ale to, o czym piszecie, to tylko czubek góry lodowej. Gdyby jakaś konkurencja ustawiła przed uczelnią kiosk i sprzedawała dyplomy, to Akademia by upadła (bo tu jednak trzeba czekać kilka lat na ten dyplom). (30-07-09, 14:01)
  W obronie AHE stajemy
  Pisząc tak o uczelni niszczycie młodym ludziom życie, zajęcia odbywają się normalnie, wykładają profesorowie… – wielu byłych i obecnych studentów broni łódzkiej szkoły. (30-07-09, 13:22)
  Największa lipna uczelnia w Polsce (cześć 2) – reportaż
  Łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna to największa nielegalna fabryka magistrów i licencjatów (30-07-09, 01:00)
  Największa lipna uczelnia w Polsce (część 1) – informacja
  Największa polska uczelnia niepubliczna to nielegalna fabryka magistrów i licencjatów – wynika ze śledztwa ?Gazety? (30-07-09, 01:00)
  Oświadczenie rektora AHE w Łodzi
  AHE zszokowana decyzją Minister Kudryckiej (30-07-09, 01:00)
  Sprawdź, czy studia, na które się wybierasz, są legalne
  Jak czytać tabele? (29-07-09, 20:26)

  • Osoby lekką ręką wydające totalną negatywną opinię AHE zapraszam na 2 letnie informatyczne studia magisterskie na PUW. Jak uda im się wytrwać do końca i podołać stawianemu poziomowi to ………. już więcej takich rzeczy nie napiszą.

 4. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

  http://www.wshe.lodz.pl/?lang=pl&content_id=10
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi posiada status wyższej uczelni od 1993 roku. Jest największą uczelnią niepubliczną w Polsce oferującą studentom szerokie spektrum możliwych kierunków i specjalizacji. Mamy uprawnienia do prowadzenia studiów na 14 kierunkach, w ramach których oferujemy studentom ponad 100 specjalności, stale aktualizowanych pod kątem zapotrzebowania na rynku pracy. W 2007 roku uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w trzech dziedzinach: nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, nauk technicznych w zakresie informatyki oraz sztuk plastycznych w zakresie sztuki piękne. …

  Współpraca zagraniczna. Badania opublikowane ostatnio przez Narodową Agencję Programu Socrates-Erasmus sytuują łódzką AHE na pierwszym miejscu wśród uczelni niepublicznych (10 miejsce w klasyfikacji generalnej) w Polsce, pod względem przyjazdów zagranicznych studentów.
  AHE posiada także na kierunku Informatyka prestiżową akredytację niemieckiej Komisji Akredytacyjnej ASSIN.
  ASIIN jest znaną na całym świecie agencją akredytacyjną. 
  Jej certyfikat jest uznawany także w Stanach Zjednoczonych. Cieszy się uznaniem zarówno środowiska akademickiego, jak i przemysłu. AHE jest drugą, po Uniwersytecie Szczecińskim polską uczelnią, która otrzymała taką akredytację. Prestiżowy certyfikat potwierdza wysoką jakość wykształcenia absolwentów AHE i otwiera im drzwi do kariery na europejskich i światowych rynkach pracy.

  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi 
  http://www.wshe.lodz.pl/?lang=pl&content_id=18

  Najlepsza Wiarygodna Szkoła w Polsce
   
  Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi zajęła 1 miejsce wśród niepublicznych uczelni magisterskich w ogólnopolskim rankingu szkół wyższych organizowanym przez Akademickie Centrum Informacyjne w Poznaniu. Centrum przyznało także Uczelni prestiżowy tytuł „Wiarygodna Szkoła”.
   
  Ranking Rzeczpospolitej i Perspektyw
   
  Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi zajęła 5 miejsce 
  w Ogólnopolskim Rankingu  Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2008 publikowanym przez Rzeczpospolitą i miesięcznik „Perspektywy”. 5 miejsce  w Polsce plasuje AHE na pozycji niekwestionowanego lidera wśród wszystkich niepublicznych uczelni w Łodzi.

   O uczelni > Certyfikaty i wyróżnienia

  http://www.wshe.lodz.pl/?lang=pl&content_id=17
    ASIIN
  Kierunek INFORMATYKA w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi otrzymał w 2008 r. akredytację niemieckiej komisji akredytacyjnej ASIIN specjalizującej się w zakresie inżynierii, informatyki, nauk przyrodniczych
  i matematyki. ASIIN jest znaną na całym świecie agencją akredytacyjną.
  Zdobycie tak prestiżowej akredytacji jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i otwiera absolwentom AHE drzwi do kariery na europejskich
  i światowych rynkach pracy.

    Wiarygodna Szkoła

  Akademia Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi po raz piąty przyznano prestiżowy certyfikat Wiarygodnej Szkoły. Przedstawiciele Akademickiego Centrum Informacyjnego w Poznaniu przyznający certyfikat na rok akademicki 2009/2010 byli pod  wrażeniem zaplecza dydaktycznego, ogólnego wizerunku, atmosfery oraz możliwości rozwijania pasji i zainteresowań, jakie AHE w Łodzi stwarza swoim studentom.

    Rankingi

  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zajęła 5 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu  Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2009 publikowanym przez Rzeczpospolitą i miesięcznik „Perspektywy”. 5 miejsce  w Polsce plasuje AHE na pozycji niekwestionowanego lidera wśród wszystkich niepublicznych uczelni w Łodzi.

    Studencki Nobel 2009

  Student AHE w Łodzi Piotr Pawlikowski został uznany za wyniki w nauce oraz działalność społeczną został uznany najlepszym studentem regionu łódzkiego i zdobył Studenckiego Nobla 2009 w konkursie organizowanym przez NZS w Łodzi.

    Modernizacja Roku 2008

  Budynek przy ul. Pomorskiej 69/71, w którym znajdują się Studia Nagrań Telewizyjnych  ogólnopolskiej telewizji Patio TV został laureatem XII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „ Modernizacja Roku 2007”.  Łódzki obiekt, którego właścicielem jest działająca przy AHE Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości i Nauki, zwyciężył w kategorii „najciekawsze modernizacje i adaptacje wnętrz”.

    Firma Równych Szans 2007

  Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi otrzymała prestiżowe godło oraz tytuł Firma Równych Szans 2007 za stosowanie w praktyce polityki równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Pośród stu firm z całej Polski zajęła pierwsze miejsce w kategorii dużych przedsiębiorstw.
  Konkurs już po raz drugi zorganizowały Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Partnerzy projektu GENDER INDEX (www.genderindex.pl)
  W konkursie brano pod uwagę proporcje w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn, równość w dostępie do awansów i szkoleń, sposób rekrutacji, godzenie życia osobistego i zawodowego oraz praktyki przeciwdziałające molestowaniu i mobbingowi.

    Uczelnia przyjazna studentom 2004

  W 2004 roku Parlament Studentów RP przyznał AHE w Łodzi prestiżowe wyróżnienie „Uczelnia przyjazna studentom”.

    Posłaniec Dobrej Wiadomości 2004

  W 2004 roku AHE w Łodzi zdobyła tytuł Posłańca Dobrej Wiadomości.

    Filantrop Roku  2005

  Uczelnia została nagrodzona za współpracę z Fundacją Gajusz a w szczególności za zorganizowanie akcji „ Podziel się swoją przyszłością”, w której kandydaci na studia podczas rekrutacji zamiast opłaty wpisowego uiszczali dowolną (nie mniejszą niż 10 zł) kwotę na rzecz Fundacji Gajusz.

    Primus Inter Pares 2005

  Studentka AHE w Łodzi Joanna Surlejewska zdobyła tytuł Primus Inter Pares 2005 w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta Pedagogiki Rzeczpospolitej Polskiej 2005 r.

  http://www.wshe.lodz.pl/?lang=pl&content_id=46

  2009-07-30 12:00:04
  W związku z telefonami od studentów Uczelnia uruchomiła specjalną infolinię 0-800 080 888 lub (42) 63 15 954

  Zadzwoń jeśli masz pytania:
  Infolinie:
    0-800 080 888
    (42) 63 15 954

  Kliknij więcej, aby zobaczyć informację od rzecznika prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  więcej »»

  2009-07-30 12:00:00
  Studenci w obronie AHE.
  Przeczytaj koniecznie i napisz do Gazety Wyborczej
  kliknij tutaj!
  więcej »»

  2009-07-30 11:50:50
  LIST PROF. DR HAB. ANDRZEJA NOWAKOWSKIEGO REKTORA AHE DO GAZETY WYBORCZEJ

  List prof. dr hab. Andrzeja Nowakowskiego Rektora AHE przekazany do Gazety Wyborczej…
  więcej »»

  2009-07-28 15:05:00
  Wezwanie do zaprzestania naruszeń skierowane do Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

  Pismo skierowane do Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy…
  więcej »»

  2009-07-28 15:00:00
  List rektora do Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszcz

  List Rektora do Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy został wysłany wczoraj i zawieszony na forum w Bydgoszczy…
  więcej »»

  2009-07-24 12:32:16
  Najnowsze informacje z Ministerstwa
  Rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał informacje, iż program usprawniający działania Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi dotarł już do Ministerstwa i jest obecnie analizowany.
  Codziennie pracownicy uczelni odbierają setki telefonów i mejli od studentów, rodziców oraz osób sympatyzujących z AHE, którzy wspierają Uczelnię, deklarują chęć podpisania petycji do Ministerstwa, aktywnie biorą udział w dyskusjach na forach internetowych broniąc dobrego imienia AHE.
  więcej »»

  2009-07-23 12:40:57
  Internauci bronią AHE 
  (Wypowiedzi internautów zamieszczone na forum dyskusyjnym http://www.gazeta.pl)
  więcej »»

  2009-07-23 12:40:03
  OŚWIADCZENIE REKTORA AHE W ŁODZI 
  AHE zszokowana decyzją Minister Kudryckiej

  Żadnych protokołów pokontrolnych nie otrzymała dotychczas AHE w Łodzi. Ogromnym szokiem i zaskoczeniem było dla władz uczelni pismo Pani Minister Kudryckiej o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na utworzenie największej, z 15-letnią historią, niepublicznej uczelni w Polsce. Uczelni, która decyzją tej samej Pani Minister kilka miesięcy temu za osiągnięcia naukowe i zdobywanie kolejnych uprawnień otrzymała status Akademii dołączając do grona nielicznych, prestiżowych Akademii w kraju.
  więcej »»

  2009-07-23 12:37:03
  Informacja rzecznika prasowego MNiSW udzielona telefonicznie
  Samorządowi Studentów AHE w Łodzi [dodano 21 lipca 2009]

  Informacja rzecznika prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzielona Samorządowi Studentów AHE w Łodzi
  więcej »»

  2009-07-23 12:35:55
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna najlepsza w Łodzi! 
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zajęła 5 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2009 publikowanym przez Rzeczpospolitą i miesięcznik „Perspektywy”. 5 miejsce w Polsce plasuje AHE na pozycji niekwestionowanego lidera wśród wszystkich niepublicznych uczelni w Łodzi.
  więcej »»

 5. Oświadczenie rektora AHE w Łodzi

  http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51805,6874645,Oswiadczenie_rektora_AHE_w_Lodzi.html

  Ogromnym szokiem i zaskoczeniem było dla władz uczelni pismo Pani Minister Kudryckiej o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na utworzenie największej, z 15-letnią historią, niepublicznej uczelni w Polsce. Uczelni, która decyzją tej samej Pani Minister kilka miesięcy temu za osiągnięcia naukowe i zdobywanie kolejnych uprawnień otrzymała status Akademii dołączając do grona nielicznych, prestiżowych Akademii w kraju.

  W piśmie od Minister Kudryckiej nie podano żadnych konkretnych zarzutów dotyczących łamania ustawy o szkolnictwie wyższym. Domyślamy się, że wątpliwości mogą budzić rozbieżności w interpretowaniu ustawy, w kontekście oferty dla studentów spoza regionu i z zagranicy.

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ministerstwa, senat uczelni powołał 18 czerwca tego roku 38 nowych zamiejscowych ośrodków dydaktycznych w Polsce i cztery zagraniczne.

  W uczelni trwają kontrole Państwowej Komisji Akredytacyjnej, które traktujemy z najwyższą powagą i na bieżąco usuwamy wszelkie wskazane przez komisję niedociągnięcia i drobne usterki. Tym bardziej dziwi nas postępowanie Pani Minister, która wydała decyzję o wszczęciu procedury cofnięcia pozwolenia na utworzenie uczelni, upubliczniając komunikat na stronie internetowej ministerstwa.

  Oczekujemy szczególnego wsparcia ze strony najwyższych organów państwa, a nie likwidacji 15-letniego dorobku środowiska naukowego i wszystkich osób zaangażowanych w rozwój Akademii. Nasza uczelnia to 70 tysięcy studentów i absolwentów, ponad 4 tysiące miejsc pracy dla kadry naukowej i administracyjnej,89 tys. m kw. nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej.

  Upadające banki, fabryki i instytucje otrzymały szczególne wsparcie ze strony Państwa. Takie reguły obowiązują w cywilizowanym państwie. Dlatego tym bardziej dziwi i szokuje działanie ministerstwa, które chce zdegradować największą niepubliczną uczelnię w Polsce. Nasuwa to podejrzenia, iż działa tu bardzo mocno lobby konkurencji – innych uczelni prywatnych w kraju. Nie bez znaczenia jest fakt, iż dzieje się to w szczególnym dla szkolnictwa wyższego okresie – spadku naboru do uczelni wyższych i w okresie nagłaśnianych spotkań pani minister z prywatnymi uczelniami, ale bez udziału AHE w Łodzi.

  Rektor Akademii prof. dr hab. Andrzej Nowakowski wielokrotnie prosił o spotkanie z Minister prof. dr hab. Barbarą Kudrycką, w celu wyjaśnienia rzekomych zarzutów i nieprawidłowości. Niestety Pani Minister unika spotkania. Wszelkie wyjaśnienia dostarczamy do Ministerstwa pocztą.

  W obronie uczelni już kilka tygodni temu stanęli sami studenci Akademii publikując na łamach prasy list otwarty. Pytają oni głośno, dlaczego próbuje się zniszczyć i degradować uczelnię, która wyrosła w wolnej Polsce, jako owoc przemian i wynik rewolucyjnych zmian w systemie, dlaczego dyskwalifikuje się innowacyjne metody edukacji wykorzystujące środki komunikacji na miarę XXI wieku. Dziś takie pytanie stawia sobie tysiące osób pracujących, kształcących się oraz wspierających AHE w kraju i za granicą.

  Rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

  Prof. dr hab. Andrzej Nowakowski

  Źródło: Gazeta Wyborcza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: