Profesor-polityk to ma klawe życie

Imponujące majątki nowych europosłów

Rz

„Rz” poznała majątki nowych europarlamentarzystów. Ryszarda Czarneckiego, europosła PiS, od lat jednego z bogatszych polskich polityków w Parlamencie Europejskim gonią m.in. Róża Thun, Lena Kolarska-Bobińska czy Bohdan Marcinkiewicz z PO. Jednym z najmniej zamożnych jest Jerzy Buzek, były premier, dziś szef Parlamentu Europejskiego.

Lena Kolarska-Bobińska, profesor socjologii i była dyrektor fundacji Instytutu Spraw Publicznych jest posiadaczką domu wartego ponad 800 tys. zł, 82-metrowego mieszkania (290 tys. zł), działki rekreacyjnej za 120 tys. zł i dwóch działek rolnych. Jako dyrektor Instytutu w ciągu pół roku zarobiła 144 tys. zł, jako członek rady nadzorczej PAISZ – prawie 16 tys. zł. Otrzymuje również honoraria autorskie (12 tys. zł), emeryturę (17 tys. zł). W tegoroczne dochody Kolarska-Bobińska wpisała również pracę profesora w Collegium Civitas z wynagrodzeniem 162 tys. zł.

Dwa ponad 70-metrowe mieszkania w Warszawie warte w sumie prawie 1,8 mln zł ma też nowy europoseł PO – 37-letni Rafał Trzaskowski. Trzaskowski, zanim został europosłem, najczęściej wykładał. W tym roku zarobił łącznie 34 tys. zł: 24 tys. zł w Centrum Europejskim Natolin, 10 tys. zł jako wykładowca w Collegium Civitas i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Otrzymał również 5 tys. zł za tantiemy po ojcu, a za występy w telewizji ok. 2 tys. zł. Zarobił także 18 tys. euro za – jak to ujął w oświadczeniu majątkowym – działalność edukacyjną…

Migalski ma skromną kawalerkę, hektar działki warty 20 tys. zł i ponad stumetrowy dom o wartości pół miliona zł. Pracuje na trzech uczelniach, w tym na dwóch prywatnych. W tym roku w sumie zarobił 72 tys. zł.

Prof. Legutko w Kancelarii Prezydenta jako doradca zarobił niecałe 50 tys. zł (netto), kolejne 16,5 tys. zł – na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada dom warty milion złotych i 55 tys. zł oszczędności.

Jeszcze skromniej wypadają jedni z najlepszych polskich europarlamentarzystów pochodzących ze Śląska: prof. Jerzy Buzek i Jan Olbrycht. Były premier ma co prawda ok. 190 tys. zł oszczędności, ale tylko dwa małe mieszkania warte w sumie 75 tys. zł, z czego jedno należy do żony.

Jedna odpowiedź

  1. Czy te wyliczenia są cokolwiek warte ?
    np.prof. Jerzy Buzek wypadł skromnie :
    „Jeszcze skromniej wypadają jedni z najlepszych polskich europarlamentarzystów pochodzących ze Śląska: prof. Jerzy Buzek i Jan Olbrycht. Były premier ma co prawda ok. 190 tys. zł oszczędności, ale tylko dwa małe mieszkania warte w sumie 75 tys. zł, z czego jedno należy do żony.”
    Cena 1 m2 mieszkania rzadko jest niższa niż 5 tys zł ( zwykle wyższa) zarówno nowego jak i starego, a ty mamy 2 male mieszkania warte 75 tys zł. Za taka sumę to można sobie kupić jakieś 15 m2 mieszkania
    (może jeszcze takie są gdzieś) ale jednego bo takich w o wymiarach 7,5 m 2 raczej się nie dostanie. To jest raczej cena komórki . Czyżby premiera nie stać było chociaż na kawalerkę ? to jakieś 150-200 tys zł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: