Polskie uczelnie obce dla obcokrajowców

Mało obcokrajowców na polskich uczelniach

Rz

Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie jest najmniej studentów z zagranicy. Na polskich uczelniach – według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – studiuje ok. 14 tys. obcokrajowców.

Polska pod względem liczby zagranicznych studentów wciąż prezentuje się bardzo słabo – oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka – „okazuje się bowiem, że na Węgrzech studentów zagranicznych jest procentowo siedem razy więcej, a w Czechach nawet dwanaście razy więcej”.

Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników udziału studentów-cudzoziemców w ogólnej liczbie studentów. W 2006 r. wyniósł on 0,5 proc. Dla porównania w Luksemburgu – 42,2 proc., Szwajcarii – 19,2 proc., Wielkiej Brytanii – 17,9 proc., Austrii – 15,5 proc., Belgii – 12,1 proc., Niemczech 11,4 proc. i Francji 11,2 proc. Średnia krajów OECD – 9,6 proc.

Zdaniem Kudryckiej, na świecie szkolnictwo wyższe w coraz większym stopniu ma charakter globalny. „Uczelnie umiędzynarodawiają się, z roku na rok wzrasta mobilność studentów oraz pracowników akademickich” – mówiła.

Według statystyk OECD, w 1975 r. na świecie liczba osób studiujących poza krajem swojego pochodzenia sięgała ok. 0,6 mln osób, podczas gdy w 2008 r. liczba ta zwiększyła się pięciokrotnie i przekroczyła 3 mln osób.

– W Polsce tylko na niektórych kierunkach i uczelniach liczba studiujących obcokrajowców powoli, ale systematycznie rośnie. Szczególnie popularne wśród cudzoziemców są studia medyczne, których jakość jest oceniana bardzo wysoko. A niskie koszty studiów w Polsce powodują, że mamy coraz więcej studentów ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady, a także z krajów europejskich, jak Norwegia czy Szwecja – powiedziała minister nauki.

W jej opinii o tym, że na studia do Polski nie przyjeżdżają obcokrajowcy, mogą decydować m.in. niskie notowania polskich uczelni w międzynarodowych rankingach…

Kudrycka podkreśliła, że na uczelniach w zachodniej Europie obowiązuje inny, jej zdaniem znacznie korzystniejszy, styl pracy dydaktycznej. „Masowość kształcenia na niektórych kierunkach w Polsce doprowadziła do utraty tradycyjnej więzi mistrz-uczeń, dzięki której poprzez częste kontakty z wykładowcami studenci pracują pod okiem tutorów w sposób zindywidualizowany, dobierając zajęcia do własnych zainteresowań, talentów i potrzeb” – mówiła.

Komentarze 2

  1. Zamknac wszystkie Polskie uczelnie panstwowe w Polsce !!!
    Apeluje sie do Polskiego rzadu o zamkniecie wszystkich Polskich uczelni panstwowych i panstwowych instytutow naukowych.
    USA prowadzi polityke kolonializmu wizowego zatrudniajac jako nizsza kadre naukowa w dziedzinach strategicznych tzn. technicznych i nauk scislych tymczasowo i z perspektywa deportacji obywateli Chin, Indii i Rosji, atomowych krajow z nedza. Kraje te posiadaja Atomowe Bronie Rakietowe wyrosle z Hitlerowskiego V-2 przy jednoczesnej nedzy, glodzie i braku dostepu ludnosci cywilnej do powszechnych dobr i technologii high-tech. Kadra naukowa w dziedzinach wyzszych technologii zarabia tam okolo kilku dolarow miesicznie przy nawet milionowych pensja Profesorow na najlepszych uczelniach USA. Polska Gierka podobnie jak ZSSR i Uklad Warszawski z powodu jego wodorowej doktryny byla takim krajem i wyrosle z niej uczelnie panstwowe sa bezuzytechne w wolnej Polsce. Rodzimy poziom dziedzin high-tech jest ponizej poziomu Niemiec z 1939 roku. Polska nie posiada superszybkich koleji jak ICE lub TGV, w 100% energetyki jadrowej jak Francja, ani nie umie produkowac powyzej 32 bitowych procesorow o wielkiej skali integracji uzywanych w komputerach codziennego uzytku jak Pentium IV.

  2. Zapraszam na http://www.pol-in.pl
    doradztwo dla obcokrajowców, cudzoziemców, legalizacja pobytu, pracy i inne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: