Rekordowa liczba chętnych na studia

Rekordowa liczba chętnych na studia

Gw

Część uczelni zakończyła już rekrutację na studia dzienne, pozostałe odliczają godziny do zamknięcia systemu rejestracji. Kraków niżu demograficznego się nie boi, większość szkół zanotowała o kilka tysięcy więcej chętnych niż przed rokiem. – Maturzystów przyciąga prestiż – twierdzą uczelnie.

Nie kierunki zamawiane, a tradycyjnie filologie i inne studia humanistyczne, od lat cieszące się zainteresowaniem młodych ludzi, były hitem podczas tegorocznej rekrutacji na krakowskie uczelnie. Nawet na uczelniach technicznych wspierane przez ministerstwo studia nie zawojowały serc maturzystów.


Studia techniczne wracają do łask?

Akademia Górniczo-Hutnicza przeżyła w tym roku prawdziwe oblężenie. O nieco ponad 6,5 tys. miejsc na studiach dziennych ubiegało się ponad 15 tys. kandydatów. To o ponad 3 tys. więcej niż przed rokiem. – Ostatnie szacunki mówią o 18 tys., ale biorąc pod uwagę możliwość kilkakrotnej rejestracji jednego kandydata, wolimy na razie zaniżać szacunki. Niemniej jednak taki wynik na studiach technicznych to powód do zadowolenia – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik uczelni.

Tegoroczny wzrost zainteresowania maturzystów cieszy uczelnie, które przygotowywać się muszą na zbliżający się niż demograficzny. – Myślę, że renomowane uczelnie nie muszą obawiać się niżu, mijają bowiem czasy, kiedy studenci chcieli mieć po prostu dyplom. Nieważne jakiej szkoły – ocenia prof. Antoni Tajduś, rektor AGH, i dodaje, że przepis jego uczelni na tak ogromne zainteresowanie jest prosty. – Ciągle otwieramy nowe kierunki, żeby przyciągnąć młodych ludzi. Prostudenckie nastawienie oraz wysoka jakość kształcenia to nasze największe atuty.

Komentarze 2

  1. poczekajmy 3 miesiace i zobaczymy, ilu z tych 15 tys chetnych bedzie studiowalo na agh:) znajac zycie posrod tych 15 tysiecy, 75% jest policzone podwojnie, bo skladalo na 2 kierunki;)
    Czemu znow informacje z Krakowa:>

  2. Humaniści nic nie potrafią. W pracy mam pełno ludzi ktorzy chcą siedzieć przed kompem i pic kawę – a nikogo nie mozna znaleźć do uczciwej fizycznej pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: