Wieloetatowość rektorów

Rektorowi wystarczy jedna zgoda

Rz

Po reelekcji dziekan lub rektor nie musi się ubiegać o akceptację swojego dodatkowego miejsca pracy.

Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauczyciel akademicki, który chce dorabiać w kilku miejscach poza uczelnią, musi uzyskać na to zgodę odpowiednich władz uczelni, o czym przesądza art. 129 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Na dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego dodatkowego pracodawcy lub prowadzenie działalności gospodarczej łącznie z jednym dodatkowym zatrudnieniem musi się zgodzić rektor. Inaczej nauczycielowi grozi rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy.

Inaczej jest w wypadku tych nauczycieli, którzy pełnią funkcję jednoosobowego organu uczelni publicznej (dziekana, rektora) lub jego zastępcy. Podjęcie przez nich dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściwego organu kolegialnego uczelni (rady wydziału, senatu). Wykonywanie jej bez tej zgody powoduje wygaśnięcie mandatu.

Co wówczas, jeśli dana osoba zostanie ponownie wybrana do pełnienia określonej funkcji? Czy nowa rada wydziału musi zgodzić się na dorabianie przez ponownie wybranego dziekana? – Kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia przez osoby pełniące funkcje wymienione w art. 129 ust. 2, w kolejnej kadencji nie wymaga ponownej zgody właściwego organu kolegialnego uczelni, o ile zgoda taka została wyrażona dla tego samego miejsca zatrudnienia w kadencji poprzedniej. Przepisy nie przewidują też możliwości odwołania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia – informuje Dorota Dziuba z biura prasowego MNiSW.

Nie wszyscy aprobują taką wykładnię. – Interpretacja ministerstwa nie służy transparentności i rozwojowi zasad demokratycznych w szkolnictwie wyższym. Zgoda dla nauczyciela akademickiego, ma inne znaczenie i cel niż dla dziekana lub rektora – uważa prof. Adam Szeląg z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jego zdaniem nowo wybrane organy kolegialne powinny udzielić zgody na dodatkowe zatrudnienie także osobom ponownie wybieranym na nową kadencję. Przyjęcie, że stara zgoda obowiązuje podważa cel wyborów i kompetencje nowych rad wydziału i senatu.

Praktyka jest niejednolita. – W wypadku nauczycieli akademickich „niefunkcyjnych” zgody zachowują ważność. „Funkcyjni muszą uzyskać zgodę na kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia z każdą nową kadencją. Nawet w przypadku reelekcji, senat (w przypadku rektora, prorektorów) lub rada wydziału (w przypadku dziekanów, prodziekanów) muszą ponownie wydać zgodę na dodatkowe zatrudnienie danej osoby – wyjaśnia Magdalena Gardas, rzecznik prasowy Uniwersytetu Szczecińskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: