Studia prawnicze nadal oblegane

Studia prawnicze nadal oblegane

Rz

Wydziały prawa przygotowały nieco więcej miejsc niż w zeszłym roku – ale na studiach płatnych. Pocieszające, że czesne wzrośnie tylko na niektórych uczelniach, i to łagodnie.

Dzisiaj na wielu uniwersyteckich wydziałach prawa upływa termin składania podań o przyjęcie na studia. Teraz uczelnie przystąpią do tworzenia list rankingowych. Najlepsi dostaną się na studia bezpłatne, nieco gorsi – na płatne.

Więcej płatnych

Uczelnie (wydziały prawa) przygotowały mniej więcej tyle samo miejsc co w zeszłym roku.

– Na płatnych studiach limit jest praktycznie ograniczony tylko organizacyjnymi możliwościami uczelni – wskazuje prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. – Nasza uczelnia np. przyjęła w zeszłym roku więcej studentów, niż wynosi ogłoszony limit.

Generalnie uczelnie mają więcej miejsc płatanych niż bezpłatnych, np. Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego przy 300 miejscach dziennych oferuje 900 niestacjonarnych (450 wieczorowych i 450 zaocznych).

Opłaty za studia prawnicze rosną tylko w niektórych uczelniach, np. na Uniwersytecie Jagiellońskim z 4400 zł w zeszłym roku, do 5000 zł w tym.

Z naszej kwerendy wynika, że najdroższe są w Warszawie: na UW – 7000 zł rocznie, ale czesne od kilku lat nie rośnie. Wzrasta ono natomiast w Wyższej Szkole Handlu i Prawa Łazarskiego: z 6 tys. zł do 6,6 tys. zł.

Niektóre szkoły reklamują (w kontekście czesnego) dodatkowe zajęcia – UW gwarantuje np. 20 przedmiotów wykładanych w języku angielskim.

——————

Rozpoczęła się walka o prawnicze indeksy

Rz

Program studiów i obowiązujące studentów zaliczenia oraz egzaminy na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych są jednakowe. Wydział Prawa i Administracji UW oferuje ponad 200 wykładów specjalizacyjnych i konwersatoriów oraz zajęcia szkół prawa obcego, na których studenci zdobywają wiedzę o systemach prawnych Francji, Hiszpanii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii lub Włoch.

Od pierwszego roku studenci mają wpływ na program swych studiów, a od trzeciego kształtują go niemal dowolnie. Mają jednak obowiązek uczęszczać na co najmniej jedne zajęcia poszerzające wiedzę humanistyczną, np. z socjologii, etyki prawniczej, psychologii społecznej, dziejów filozofii. Wybierają także co najmniej jedne zajęcia z dziedziny: prawa ochrony środowiska, prawa wyznaniowego, ochrony własności intelektualnej, ochrony konkurencji, łacińskiej terminologii prawniczej.

Jedna odpowiedź

  1. Hehe, potem zapewne ci, co te studia prawnicze ukończą oraz odbędą aplikację sędziowską, będą wydawać te żałosne wyroki, np, babcię, która ukradła coś z warzywniaka, każą wsadzić do więzienia, zaś morderca będzie sobie żył na koszt podatników, aferzyści tez raczej będą mogli spać spokojnie. Tak, wy uczeni prawnicy. Szczycicie się tymi swoimi pisanymi dziełami i samym brzmieniem słowa „prawo”. Podać egzaltowanym i samo-zachwyconym Paniom i Panom dr, dr hab. i prof. dr hab. nauk prawnych, przykład prawa, będącego prawdziwą NAUKĄ ? Proszę, np.: prawo wielkich liczb, prawa dynamiki Newtona itd. A te Wasze uczone głowy, jakoś niespecjalnie przejmują się tzw. wymiarem sprawiedliwości, który jak działa, to wszyscy wiedzą, ani też nie przejmują się Wasze uczone głowy, niejednoznacznymi przepisami (współtworzonymi przecież m.in. przez prawników), ani śmiesznymi wyrokami sądu, np. jak tym w sprawie tej zgwałconej kobiety. NO, GDYBY TAK, J. W. Pan Prof. Dr Hab. nauk prawnych, mąż utytułowany i uczony, oberwał kopniakiem z półobrotu lub tzw. „karczychem”, to hoho… wtedy może jego uczona głowa zaczęłaby napominać tych przyszłych prokuratorów, sędziów i nieudolnych współtwórców prawa, aby bardziej restrykcyjnie traktowali przestępców, rzecz jasna, pod warunkiem, że by PRZEŻYŁ taką „lekcję” karate. Podobnie, być może, zachowałaby się uczona Pani dr hab. nauk prawnych, gdyby nastąpiło spotkanie III stopnia JEJ z bandziorem, zainteresowanym JEJ kobiecymi wdziękami. ALE DOPÓKI TO DOTYCZY „PLEBSU”, zaś profesory mogą sobie żyć na „Olimpie”, to jest, jak jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: