Doktoraty w cieniu ludobójstwa

Doktoraty w cieniu ludobójstwa

Rz

Honoris Causa KUL. Uczelnia nada go m.in. Wiktorowi Juszczence. Przeciw jego kandydaturze protestuje ks. Isakowicz-Zaleski

Najwyższe uczelniane wyróżnienie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymają dziś prezydenci: Polski – Lech Kaczyński, Litwy – Valdas Adamkus, Ukrainy – Wiktor Juszczenko, Łotwy – Valdis Zatlers, i Estonii – Toomas Hendrik Ilves (dwaj ostatni nie przyjadą do Lublina). Szóstym doktorem honorowym zostanie Stanisław Szuszkiewicz, opozycjonista i były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi.

W ten sposób KUL włączy się w obchody 440-lecia unii lubelskiej, na podstawie której z Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Władze uczelni tłumaczą, że nadanie doktoratów to symboliczne uhonorowanie narodów, które w 1569 roku wchodziły w skład nowo utworzonego państwa.

Jednak od wielu tygodni przygotowania do obchodów rocznicy upływają pod znakiem protestów przeciwko kandydaturze prezydenta Ukrainy.

– Gloryfikator morderców Polaków, Żydów i Ormian – tak o Juszczence mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który jest jednym z najzagorzalszych przeciwników uhonorowania przez KUL ukraińskiego przywódcy. Wczoraj rozpoczął w Lublinie dwudniowy protest…

Uroczystość nadania doktoratów rozpocznie się o godzinie 13 w auli głównej uniwer- sytetu. O godzinie 18 w sąsiadującym z budynkiem KUL hotelu odbędzie się wykład ks. Isakowicza-Zaleskiego “Przemilczane ludobójstwo na Kresach i gloryfikacja zbrodniarzy z OUN-UPA”.

Komentarzy 5

 1. http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=59420

  2009-07-01 12:20:18
  Kresowiacy przeciw uhonorowaniu Juszczenki

  Goście biorący udział w lubelskich uroczystościach z Archikatedry przeszli do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prezydentom Polski, Ukrainy i Litwy zostały nadane tytuły doktora honoris causa. Na prezydenta Ukrainy przed Katolickim Uniwersytetem Lubelskim czekali kresowiacy.
  W ten sposób protestują przeciwko nadaniu Wiktorowi Juszczence tego wyróżnienia. Na miejscu jest nasza reporterka Katarzyna Grydniewska…

  Ceremonia wręczenia doktoratów rozpoczęła się z niewielkim opóźnieniem, a goście weszli na uczelnię bocznymi drzwiami.

  – To, że prezydenci nie weszli frontowymi drzwiami, o czymś świadczy – mówi jeden z organizatorów protestu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski…

  Protestujący trzymają tablice z hasłami: „Hańba dla KUL” i „Prezydencie Lechu Kaczyński, krew kresowian domaga się prawdy”.

 2. ks. Isakowicz-Zaleski: tytuł dla Juszczenki to decyzja polityczna

  http://www.fronda.pl/news/czytaj/ks_isakowicz

  Fronda.pl: Od wczoraj trwa pod Katolickim Uniwersytetem Lubelskim akcja protestacyjna zorganizowana przez księdza i środowiska kresowe przeciwko przyznaniu doktoratu honoris causa tej uczelni prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence. Dziś wręczenie tytułów i kolejny dzień waszego protestu pod katolicką uczelnią.

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: – Wiktor Juszczenko stawia pomniki zbrodniarzom z SS-Galizien czy OUN-UPA np. (Stepanowi) Banderze we Lwowie, stara się o nadanie praw kombatanckich ukraińskim nacjonalistom odpowiedzialnym za ludobójstwo na Wołyniu. Wręczenie takiego tytułu temu człowiekowi to skandal, zwłaszcza, że pomordowani Polacy, Żydzi i Ormianie nie mogą mieć pomników, czy choćby w wypadku np. Polaków, krzyży na swoich grobach. To tak jakby Niemcy honorowały polityków popierających SS-manów. Uhonorowanie prezydenta Juszczenkę najwyższym tytułem uczelni, w dodatku uczelni katolickiej, to decyzja polityczna.

  Jakimi względami politycznymi kierowały się – zdaniem księdza – władze KUL-u przyznając doktoraty honoris causa?

  – Wszyscy wiedzą, że rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Stanisław Wilk jest figurantem. Decyzja należała do arcybiskupa Józefa Życińskiego, który jest Wielkim Kanclerzem uczelni i to on decyduje. Jest to decyzja wbrew opinii publicznej, wbrew logice i wbrew prawdzie historycznej. Spowoduje ona, że wiele osób przestanie składać ofiary na KUL, bo jest on w tej chwili postrzegany jako upolityczniona instytucja, która nie kieruje się zasadami ewangelii. Jeżeli KUL chce honorować tytułem honoris causa, to niech honoruje znanych działaczy społecznych, teologów, filozofów – ludzi, którzy cokolwiek zrobili dla kultury chrześcijańskiej. W tym przypadku tytuł ten wręcza się prezydentom, czyli według partyjnego klucza. Nie ważne czy ktoś jest dobry czy zły, mądry czy głupi – jest prezydentem danego kraju i za to dostaje doktorat honoris causa.

  Jaka była rola rektora KUL-u w tej sprawie?

  – Oświadczenie rektora KUL-u, że przyznając tak zaszczytny tytuł honoruje się narody, to jest kolejny absurd. Jeszcze nigdzie na świecie nie było tak, że doktora honoris causa dostają całe narody zamiast poszczególnych osób. Również postawa osobista ks. prof. Stanisława Wilka zamiast załagodzić to powoduje napięcia a jego wypowiedzi obrażają Kresowian. Mówi, że my, jako potomkowie ofiar kierujemy się żądzą zemsty a takie stwierdzenie to zniewaga i policzek dla tego środowiska. Żaden ksiądz katolicki nie ma prawa tak obrażać ludzi, którzy ponieśli tyle cierpień. Poza tym było kilkaset protestów i nie odpowiedział na żadne pismo. Czyli lekceważono adresatów. Myślę, że na pewno wcześniej czy później uderzy to w KUL jako instytucję.

  Może KUL przyznając doktoraty honoris causa prezydentom wschodnich sąsiednich państw chciał włączyć się w obchody 440-tej rocznicy Unii Lubelskiej?

  – Powtórzę jeszcze raz, to jest decyzja polityczna. W innym wypadku trzeba byłoby przyznać doktorat kanclerz Angeli Merkel, bo Niemcy też mieszkali na terenie Rzeczpospolitej. To jest nielogiczne wręczać doktoraty honoris causa ludziom, za sam fakt bycia urzędnikiem państwowym.
  Trzeba również w tej sprawie zauważyć, że manipulacja senatu KUL-u polega również na tym, że zrobiono jeden wyjątek. Według tej zasady doktorat honoris causa powinien dostać również prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, KUL jednak do tego nie dopuścił i przyznał honorowy tytuł Stanisławowi Szuszkiewiczowi, byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi. Więc jaka jest logika w tym wszystkim? Albo wszyscy prezydenci, albo żaden. Poza tym nie prezydenci. Na Ukrainie jest wielu uczciwych ludzi, którzy zrobili wiele dobrego i w dziedzinie teologii i w relacjach polsko-ukrańskich.
  Uważam, że KUL wręczając doktorat honoris causa politykom zdezawuował tym samym ten honorowy tytuł. Za tym się kryje poprawność polityczna arcybiskupa Życińskiego – to on faktycznie będzie te doktoraty wręczał. To on jest spiritus movens tej całej sytuacji.

 3. http://www.rp.pl/artykul/2,328110_Pojednanie_czy_hanba_.html

  – Hańba dla KUL – krzyczał wczoraj przed głównym gmachem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jeden z głównych organizatorów protestu i inicjator listu do władz uczelni w sprawie wycofania się z nadania doktoratu honoris causa prezydentowi Ukrainy (podpisało go ponad 3 tys. osób).

  http://www.rp.pl/artykul/2,328110_Pojednanie_czy_hanba_.html

  – Wiktor Juszczenko jest gloryfikatorem morderców OUN-UPA i stawia pomniki zbrodniarzom z SS Galizien – ogłaszał ks. Zaleski, kiedy do budynku wchodzili pierwsi goście uroczystości nadania doktoratów honorowych prezydentom: Polski – Lechowi Kaczyńskiemu, Litwy
  – Valdasowi Adamkusowi, Ukrainy – Wiktorowi Juszczence oraz Stanisławowi Szuszkiewiczowi, byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi (prezydenci Łotwy – Valdis Zatlers, i Estonii – Toomas Hendrik Ilves, także zostali wyróżnieni, ale nie przybyli do Lublina). Nadanie doktoratów było symbolicznym uhonorowaniem nacji, które w 1569 roku wchodziły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Kilkunastoosobową grupę protestujących bez słowa minął rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk.
  Jednak sami prezydenci nie słyszeli protestów. W ostatniej chwili zmieniono plan i zamiast głównym wejściem, przy którym stali dziennikarze i pikietujący, goście weszli na dziedziniec uczelni bocznym wejściem. – Uciekają jak szczury – komentował ks. Isakowicz-Zaleski.

 4. Protest przeciwko nadaniu Prezydentowi Juszczence doktoratu h.c. KUL, Lublin 30.06.09r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: