PSRP w sprawie zasad finansowania szkolnictwa wyższego

PSRP w sprawie zasad finansowania szkolnictwa wyższego

Serwis PSRP

Parlament Studentów RP docenia próby Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mające na celu zmiany w zasadach finansowania szkolnictwa wyższego polegające na odejściu od dotacji podmiotowych w kierunku dotacji celowych i zadaniowych, w tym na tzw. „kierunki zamawiane”. Konieczność starania się o środki finansowe jest bez wątpienia czynnikiem motywującym dla instytucji szkolnictwa wyższego i służącym konkurencji w sektorze.

Ważne jednak jest ustalenie prawidłowych reguł dystrybuowania publicznych środków. Dlatego pragniemy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

1. Parlament Studentów RP podtrzymuje stanowisko z VI 2008 , iż „realną poprawę jakości kształcenia za dobra cenę – co jest podstawowym interesem studentów – zapewni tylko konkurencja.” Jeśli bowiem mechanizmy sektora nie będą motywowały kadry akademickiej do wysiłku zaangażowania w dydaktykę, a uczelnie do efektywnego zarządzania, to dowolnie duże środki przeznaczone na szkolnictwo wyższe mogą zostać zmarnowane.

2. Obecność uczelni niepublicznych na rynku usług edukacyjnych stanowi istotny bodziec dla oczekiwanych zmian mających poprawić efektywność funkcjonowania uczelni publicznych. Uczelnie niepubliczne, pozbawione szans na równorzędne konkurowanie z dotowanymi z budżetu państwa i uprzywilejowanymi prawnie uczelniami publicznymi, zmuszane są obecnie do walki o przetrwanie poprzez cięcie kosztów poniżej poziomu gwarantującego jakość, nie mają też szans na pozyskanie lepszych kandydatów „przechwytywanych” na „bezpłatne studia” przez uczelnie publiczne. To uniemożliwia trwały rozwój sektora niepublicznego, a założycielom i kadrze utrudnia trwałą identyfikację z „dodatkowym” miejscem pracy.

3. Zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowej Reprezentacji Doktorantów z 2007 roku w sprawie płatnych studiów „nie możemy podzielić stanowiska, że opłaty za studia są niezbędnym elementem finansowego wsparcia uczelni”Zdaniem PSRP wysokość środków publicznych, które już są w systemie nie może ulec obniżeniu, a powinna być stale podnoszona.Środki te powinny być jednak „w różnych formach kierowane najpierw do studentów, a dopiero przez ich decyzje do uczelni” .

4. Póki upodmiotowienie studenta w finansowaniu studiów nie jest możliwe, równość szans w ubieganiu się o dotacje budżetowe na prowadzenie studiów jest niezbędnym elementem dającym szansę na przetrwanie uczelni niepublicznych. Zaniechanie przez cztery lata od wejścia w życie ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym rozporządzenia określającego warunki ubiegania się o dotacje wskazane w art. 94 ust. 5 tej ustawy (m.in. pokrycie części opłat wnoszonych przez studentów studiów stacjonarnych) uznajemy za oczywisty błąd.

5. Dlatego za niezbędne uznajemy niezwłoczne wypełnienie dyspozycji ustawy. Należy jednak pamiętać, iż dotacje mają być przeznaczone na pokrycie „części opłat” a te określa umowa ze studentem. Rozporządzenie powinno więc zapobiegać sztucznemu podnoszeniu opłat zawartych w umowie, by potem „dofinansować” je z budżetu.

Wkrótce na stronie Parlamentu Studentów RP zostanie opublikowane stanowisko w sprawie „Założeń do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki”

Załączniki
1. Stanowisko (100 KB)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: