Wojna z internautami

Ministerstwo idzie na wojnę z internautami

Rz

Nie tylko serwis opisujący życie miasta, ale i strona www o psach czy kotach będą mogły zostać uznane za publikacje prasowe i podlegać obowiązkowej rejestracji.

Takie mogą być efekty przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowelizacji prawa prasowego. Już dzisiaj sądy uznają niektóre serwisy internetowe za dzienniki lub czasopisma i karzą za brak rejestracji. Niedawno spotkało to dwóch wspólników prowadzących portal www.bielsko.biala.pl. Dostali 3 tys. zł grzywny (opisywaliśmy to w poniedziałkowym wydaniu „Rz”: „Grzywna za prowadzenie serwisu internetowego”).

Bez definicji

Jeśli proponowane zmiany w przepisach wejdą w życie, z podobnymi konsekwencjami będą musieli się liczyć autorzy dziesiątek, jeśli nie tysięcy innych stron internetowych.

Jedyni w Europie

Podobnie uważa dr Michał Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Trudno mi znaleźć powód, dla którego ministerstwo idzie na wojnę z internautami. Proponowane przepisy nie mają odpowiedników w żadnym kraju europejskim. Albo pozostaną całkowicie martwe, albo będą stosowane wybiórczo przez organy ścigania jako straszak na niepokornych – mówi.

Dlaczego więc je przygotowano? Przez dwa dni próbowaliśmy spytać o to ministerstwo. Niestety, bezskutecznie.

– To próba ważenia dwóch wartości: z jednej strony wolności słowa, z drugiej zaś ochrony praw osób trzecich. Autorzy projektu uznali, że osoby, których prawa naruszono, muszą wiedzieć, od kogo żądać sprostowania czy też komu wytaczać proces – uważa prof. Nowińska.

Komentarze 3

 1. http://www.rp.pl/artykul/2,320987_Ministerstwo_idzie_na_wojne_z_internautami_.html

  Opinia: Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet
  Proponowana nowelizacja jest próbą łatania dziur, gdyby jednak została przyjęta, efekt byłby gorszy niż stan obecny. Projektodawca wprowadza jeszcze większy chaos terminologiczny. Nie ma też jasnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściwie należałoby rejestrować serwisy internetowe, których tytuły (adresy) są przecież dostatecznie chronione w systemie rejestracji domen internetowych.
  Już dzisiaj, moim zdaniem bezprawnie, sądy wymierzają kary za wydawanie serwisów internetowych bez rejestracji. Skoro tak, to każdy obywatel może złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta, rzecznika praw obywatelskich czy premiera, którzy obok obowiązkowych, chociaż ubogich w treści, Biuletynów Informacji Publicznej wydają aktualizowane częściej niż raz w tygodniu serwisy własne. Bez rejestracji.

 2. Projekt noweli Prawa prasowego komentowany w głównych mediach

  http://prawo.vagla.pl/node/8540

 3. Rząd uspokaja blogerów: możecie spać spokojnie

  http://www.tvn24.pl/-1,1605480,0,1,rzad-uspokaja-blogerow-mozecie-spac-spokojnie,wiadomosc.html

  Nie ma planu, który zakładałby, aby blogerzy i indywidualni właściciele stron internetowych musieli rejestrować się w sądzie jako dzienniki. Tak przynajmniej twierdzi minister kultury. Bogdan Zdrojewski zaprzecza tym samym informacjom „Rzeczpospolitej”, która napisała, że ministerstwo przygotowuje nowelizację prawa prasowego, która poważnie skomplikuje życie internautów.
  – Ze zdziwieniem odbieram komentarze, które świadczą o nieznajomości projektu ustawy, a tylko założeń. Polecam lekturę – zwrócił się do dziennikarzy minister Zdrojewski, dopytywany czy doniesienia „Rzeczpospolitej” mają pokrycie w faktach.

  Gazeta napisała, że jeśli przygotowywane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany w prawie prasowym wejdą w życie, blogi będą podlegały rejestracji, tak jak do tej pory dzienniki.

  Blogi nie, a kto tak?

  – To nieprawda. Blogerzy mogą spać spokojnie. Już wcześniej przecież uspokajaliśmy internautów, dlatego z tym większym zdziwieniem przyjmuję te doniesienia. To byłby absurd gdyby wszystko, co pojawia się w internecie, musiało być rejestrowane – zaznaczył kategorycznie Zdrojewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: