Sprawa profesora bliżej Strasburga

Sprawa profesora bliżej Strasburga

Dziennik Polski

Profesor Andrzej Zybertowicz, znany socjolog i doradca prezydenta, przegrał wczoraj kolejny proces z red. Adamem Michnikiem. Poszło o słowa, iż ten ostatni jest „zaciekłym obrońcą agentów”. Orzeczenie wydaje się kontrowersyjne nie tylko części dziennikarzy. Takie oceny zwykle „bronią się” przed trybunałem w Strasburgu. I do niego – jak się dowiedzieliśmy – chce zwrócić się profesor.

Profesor Zybertowicz ma zapłacić tysiąc złotych na cel społeczny i zwrócić redaktorowi „Gazety Wyborczej” koszty procesu. Adam Michnik domagał się zresztą aż 20 tys. zł zadość uczynienia. Wyrok nie jest prawomocny. – Na pewno będzie apelacja – zapewnił nas przebywający w Brukseli naukowiec.

Pierwszym, już prawomocnie przegranym przez Zybertowicza procesem z naczelnym „Gazety”, zainteresowało się m.in. Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce, działające przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Podczas dyskusji o wyroku w tej sprawie część członków tego gremium uznała, iż słowa wygłoszone przez naukowca to kwestia ocenna, a nie wypowiedź o faktach i gdyby Zybertowicz zdecydował się na skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ten być może uznałby, iż wyrok narusza swobodę wypowiedzi profesora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: