Zbyt nowocześni aby otrzymać pracę

Uczelnie wyprzedzają biznes, a specjaliści szukają pracy

Dziennik Polski

Od października uczelnie zwiększą liczbę miejsc na kierunkach, które resort nauki promuje jako ważne dla gospodarki. Tymczasem po biotechnologii czy ochronie środowiska wciąż brakuje ofert pracy.– Uczelnie reagują szybciej na potrzeby rynku niż sami pracodawcy. Otwierają przyszłościowe kierunki, ale nie ma to przełożenia na nowe miejsca pracy. Proces rozwijania niektórych branż przebiega zbyt wolno – mówi dr Marcin Zawicki z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z badań, które na zlecenie firmy Ernst&Young przeprowadzili eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego, wynika, że poziom zatrudnienia w sektorze nauki i wysokich technologii jest w Małopolsce za niski. – Współpraca uczelni z biznesem poszerza się, ale w regionie jest wciąż zbyt mało przedsiębiorstw korzystających z najnowszych osiągnięć naukowych – mówi dr Marcin Zawicki. – Powoduje to, że obecnie brakuje miejsc pracy nawet po nowoczesnych studiach.

Jedna odpowiedź

  1. Wiekszym problemem kierunkow zamawianych jest to, ze najlepsi dostaja po 1000zl/mies, a jak wiadomo najlepsi maja najmniejsza ochote pracowac w PL i wyjezdzaja za granice.

    Dodatkowo warto zobaczyc ile osob ma kierunek zamawiany jako drugi kierunek czy trzeci kierunek. W takiej sytuacji idea kierunkow zamawianych traci sens.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: