Doktoraty honorowe na 440. rocznicę Unii Lubelskiej

Kresowianie poskarżą się na KUL

Dziennik Polski

KONTROWERSJE. Nadanie doktoratu honorowego KUL prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence jest już niemal przesądzone. Kresowianie, których protesty nie przynoszą w tej sprawie skutku, zamierzają poskarżyć się na uczelnię w Watykanie.

Senat uniwersytetu decyzji jeszcze nie podjął, ale trwają przygotowania do uroczystości, podczas której i inne głowy państw (m.in. prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii) miałyby otrzymać wyróżnienia. Zaplanowano ją na 1 lipca, w trakcie obchodów 440. rocznicy Unii Lubelskiej. Informacja o doktoracie dla prezydenta Juszczenki wywołała protesty kresowian, którzy apelują do władz KUL, by wycofały się z pomysłu.

skargę na Katolicki Uniwersytet Lubelski wyślą do księdza kardynała Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego w Watykanie.

Kopie skargi i kopie protestu z podpisami kilku tysięcy osób zostaną też rozesłane do innych uniwersytetów katolickich – poinformował nas ks. Isakowicz-Zaleski. Nadal zbierane są podpisy pod tym protestem.

Władze KUL protestów dotąd nie komentowały. Rektor uczelni ks. prof. Stanisław Wilk tłumaczył natomiast dziennikarzom, że tytuły będą uhonorowaniem nie tyle konkretnych osób, co przede wszystkim narodów, które stanowiły kiedyś Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: