Polskie uczelnie rzekomo walczą z plagiatami

plagiat logoPolskie uczelnie walczą z plagiatami  

ONET.p

Już 80 polskich uczelni przeciwdziała plagiatowaniu, korzystając z elektronicznego systemu „Plagiat.pl”. Najnowszą placówką, która dołączyła do programu 20 maja jest Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna „Pomerania” z Chojnic (PWSH).  Serwis „Plagiat.pl” istnieje od połowy 2003 roku. Świadczy usługi zarówno dla szkół wyższych, firm komercyjnych, jak i instytucji publicznych (m. in. prokuratur i Najwyższej Izby Kontroli). Władzom uczelni umożliwia zarówno kontrolę antyplagiatową prac studenckich, jak i ich ochronę przed nieuprawionym wykorzystywaniem. „Dzięki weryfikacji w naszym serwisie, każde skopiowany fragment pracy dodanej uprzednio do bazy serwisu zostanie niechybnie wykryty. Warto pamiętać również o tym, że system antyplagiatowy to nie tylko narzędzie informatyczne, lecz także ludzie, którzy z nim pracują i zasady, które dotyczą w jakiś sposób wszystkich członków społeczności akademickiej. Ze skutecznymi i sprawdzonymi procedurami związana jest zarówno wysoka jakość kształcenia, jak i sprawiedliwe ocenianie osiągnięć studentów. Jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń dzisiejszych absolwentów szkół wyższych jest świadomość, że pisząc prace samodzielnie, pracując nad nimi długimi tygodniami, dostają oceny identyczne jak koledzy, którzy skompilowali je w ciągu kilku godzin albo kupili za kilkaset złotych. Na uczelniach i wydziałach, które używają systemu, taka sytuacja jest niemożliwa – po prostu opłaca się być uczciwym” – mówi dr Sebastian Kawczyński, prezesa zarządu Plagiat.pl.

Do tej pory do systemu przyłączyły się m.in.: Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Medyczna w Gdańsku, Uniwersytet Warszawski, WSHiP im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, Collegium Civitas oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Jedna odpowiedź

  1. […] dłuższego czasu jesteśmy informowani jak heroicznie z plagiatami walczą uczelnie. Mimo tej walki  plagiatowanie nie ginie. Albo front został źle rozciągnięty,  albo walczący […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: