Studencki Komitet Wolności Słowa

Studenci UKSW założyli Studencki Komitet Wolności Słowa  

Fronda    

Studenci UKSW po wczorajszej reakcji „Gazety Wyborczej” na planowaną konferencję o homoseksualizmie powołali Studencki Komitet Wolności Słowa. – Prasa nie może nam mówić, na jakie tematy wolno nam się wypowiadać, a na jakie nie – mówiła reprezentująca komitet Katarzyna Stępkowska.

W oficjalnym oświadczeniu Komitetu wyrażono żal z powodu odwołania konferencji, łamania wolności słowa i chęci skrępowania badań naukowych: – Poczułam ból i zaskoczenie po odwołaniu konferencji, to dziwi, że w państwie demokratycznym można wypowiadać się tylko zgodnie z linią polityczną danego medium, bo to „Gazeta Wyborcza” wywołała ten chaos medialny, prasa nie może nam mówić, na jakie tematy wolno nam się wypowiadać, a na jakie nie. Media mają wielką siłę, pamiętajmy, aby tę siłę dobrze wykorzystywać – stwierdziła Katarzyna Stępkowska. – Prasa nam jest potrzebna, abyśmy mogli budować państwo demokratyczne, zadajmy sobie jednak pytanie, jaka prasa? – pytała Stępkowska.

Marcin Iwanowski, reprezentant parlamentu studenckiego apelował o poparcie i zdecydowanie zaprotestował przeciw nagonce „Wyborczej”: – Gdyby konferencja się nie odbyła cofnęlibyśmy się do ery komunizmu, kiedy to władza dyktowała o czym możemy rozmawiać. Tak właśnie robi „Gazeta Wyborcza”. Naruszony został standard, jakim jest wolność słowa i wolność badań na uniwersytecie, nie możemy na to pozwolić. Was, studentów, proszę o poparcie.

Komentarzy 5

 1. Studenci UKSW zbieraja podpisy pod protestem

  http://www.fronda.pl/news/czytaj/studenci_uksw_zbieraja_podpisy_pod_protestem

  Protestujemy przeciwko obrażaniu dobrego imienia katolickiego uniwersytetu i ograniczaniu wolności słowa – piszą studenci UKSW do Arcybiskupa i władz uczelni. Na specjalnej stronie internetowe przygotowali petycję. Po uczelni krąży także list otwarty do władz uczelni podpisywany zarówno przez studentów jak i wykładowców.,,,

  Pod listem podpisują się również wykładowcy. Jako pierwszy solidarność ze studentami w dezaprobacie wobec decyzji władz uczelni wyraził ks. prof. Jacek Salij, wykładowca Wydziału Teologicznego, członek PAN.

 2. http://www.protest-uksw.pl/
  PROTEST PRZECIW DECYZJI REKTORA UKSW

  Dnia 6 maja decyzją Władz UKSW reprezentowanych przez Pana Prorektora ds. studenckich i informatyzacji prof. UKSW dr hab. Marka Kowalskiego konferencja pt. „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia” organizowana przez studentów UKSW zrzeszonych w Kole Naukowym Myśli Politycznej i Prawnej im. Wojciecha Wasiutyńskiego została nagle i bez podania wiarygodnych przyczyn odwołana.

  Jeżeli nie jest Ci obojętny los UKSW

  Jeżeli nie jest Ci obojętna wolność wypowiedzi na uczelniach wyższych

  Jeżeli nie jest Ci obojętna wolność słowa w Polsce

  Jeżeli chciałbyś wesprzeć swoim głosem petycję, która zostanie przedstawiona Rektorowi UKSW

  NIE CZEKAJ DŁUŻEJ!!!
  Wpisz się i przekaż informację o tej stronie dalej
  Twój głos się liczy
  Tylko wspólnymi siłami możemy osiągnąć cel

  Wasza Ekscelencje, Wielebny Księże Arcybiskupie,

  Czcigodny Księże Rektorze,

  Czcigodni Prorektorzy,

  Czcigodny Panie Kanclerzu,

  Wysoki Senacie UKSW,

  My, studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz wszyscy ludzie dobrej woli, dla których wolność słowa nie jest obojętna, w związku z zaistniała sytuacją jawnego łamania konstytucyjnego prawa wolności wypowiadania poglądów, pragniemy stanowczo zaprotestować!

  Protestujemy przeciwko obrażaniu dobrego imienia katolickiego Uniwersytetu, którego patronem jest wielki obrońca wartości chrześcijańskich, kardynał Stefan Wyszyński, poprzez uginanie się mediom jawnie prezentującym stanowisko antykatolickie.

  Protestujemy przeciwko łamaniu prawa do wolności wypowiedzi oraz badań naukowych.

  Protestujemy przeciwko brakowi rzetelnych wyjaśnień, których nie otrzymaliśmy zaraz po niefortunnej decyzji.

  Podjętą decyzję uważamy za kompromitującą dla Szacownego Gremium i pragniemy to bez skrępowania wyrazić! Wierzymy, że nasz Arcybiskup wyciągnie odpowiednie konsekwencje w tej sprawie.

 3. Jak to się mówi: „Sam napisał, sam skomentował” 🙂

  Osobiście byłem na sympozjum, jako student UKSW. Króciutkie sprawozdanie z przebiegu sympozjum u mnie na blogu, zapraszam!

 4. Fronda.TV: Studenci oskarżają „Gazetę” o cenzurę
  http://www.fronda.pl/news/czytaj/fronda_tv_studenci_oskarazaja_wyborcza_o_cenzure
  Wyrzucono ich konferencję z Uczelni, dlatego studenci UKSW kontratakują i oskarżają media o cenzorskie zapędy. Zobacz relację Fronda.TV.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: