Czy będzie habilitacja z badania habilitacji ?

Badanie habilitacji rektora Akademii Medycznej

GW

Habilitacja rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu musi zostać jeszcze raz oceniona. To przełom w sprawie obwinianego o popełnienie plagiatu prof. Ryszarda Andrzejaka.

Decyzję o wznowieniu postępowania wobec prof. Andrzejaka podjęło prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Stopni i Tytułów. To niezależna instytucja nadzorująca procedurę przyznawania stopni naukowych. Centralna Komisja opiniuje nominacje profesorskie i wyznacza recenzentów prac habilitacyjnych.
W poniedziałek to ona zdecydowała, że rada Wydziału Lekarskiego wrocławskiej AM musi powtórzyć procedurę dotyczącą pracy habilitacyjnej rektora.

 To znaczy, że należy raz jeszcze powołać recenzentów, którzy zweryfikują jakość pracy prof. Andrzejaka, w tym zarzuty o popełnienie plagiatu – mówi prof. Osman Achmatowicz, sekretarz Komisji ds. Stopni i Tytułów. 

O popełnienie plagiatu ponad pół roku temu oskarżyli rektora związkowcy z uczelnianej „Solidarności 80”. Twierdzą, że rektor skopiował około 90 fragmentów z prac, m.in. prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz, dzisiaj dziekan Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu. – Najobszerniejsze części mają nawet trzy strony – mówił dr Jarosław Pająk z „Solidarności 80”.
Rektor kategorycznie odrzucał zarzuty. 

Jedna odpowiedź

 1. http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,6551871,Badanie_habilitacji_rektora_Akademii_Medycznej.html
  Jednak sprawa trafiła do Ministerstwa Zdrowia i Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Stopni i Tytułów. Oba urzędy wszczęły odrębne postępowania. Minister w styczniu powołała rzecznika dyscyplinarnego. Jednak resort pytany o wyniki jego pracy od kilku tygodni odpowiada, że trzeba na nie poczekać.

  Centralna Komisja postanowiła, że wątpliwości trzeba jak najszybciej wyjaśnić. Prof. Achmatowicz: – Każdą decyzję, jaka zapadnie w tej sprawie, będziemy analizowali. Osoby w nią zaangażowane muszą mieć tego świadomość.

  Dr Pająk: – To sygnał, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan.

  Teraz ruch należy do rady Wydziału Lekarskiego. Jednak z postępowania zostanie wyłączona jego dziekan prof. Jolanta Juchniewicz-Antonowicz. – To oczywiste, przecież pani dziekan jest osobą mocno zaangażowaną w tę sytuację – mówi prof. Achmatowicz.

  Rektor i dziekan pracują w tej samej klinice. Po nagłośnieniu oskarżeń wobec rektora prof. Juchniewicz-Antonowicz oświadczyła m.in.: „Tematyka badań przedstawionych w mojej dysertacji doktorskiej i rozprawie habilitacyjnej prof. R. Andrzejaka była częściowo podobna, dlatego ta część piśmiennictwa, na które powoływaliśmy się w swoich pracach, była również zbliżona, a miejscami nawet taka sama, do czego nie roszczę żadnych pretensji.”

  Nawet jeśli zarzuty wobec rektora AM potwierdzą się, to nie straci on stopnia doktora habilitowanego. Uchwały o stopniach naukowych podlegają kodeksowi postępowania administracyjnego, po upływie 10 lat od ogłoszenia nie można ich uchylić. Prof. Andrzejak habilitację ma od lat szesnastu.

  Prof. Achmatowicz: – W tym przypadku możemy mówić o bardzo poważnych konsekwencjach moralnych. To byłoby wydarzenie bez precedensu. Nie pamiętam, aby urzędującemu rektorowi publicznej uczelni postawiono tak ciężkie zarzuty nierzetelności naukowej.

  Prof. Andrzejak nie otrzymał jeszcze oficjalnego zawiadomienia o wszczęciu postępowania. Podtrzymuje, że plagiatu nie popełnił i ze spokojem czeka na rozstrzygnięcie postępowania.

  Komentuje Tomasz Wysocki: Policzek dla rektora

  Badanie już obronionej habilitacji to policzek dla jej autora. Rzecz bez precedensu w przypadku rektora wielkiej uczelni. Długo trwały procedury sprawdzające autentyczność pracy prof. Andrzejaka, ale ostateczny werdykt centralnej komisji jest wyraźny. Sam fakt badania jego pracy stawia go w sytuacji niekomfortowej. Także tych lekarzy, których jako profesor prace recenzował.

  Im szybciej ta sprawa się skończy i wyjaśni, tym lepiej dla Akademii Medycznej i jej rektora.

  Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: