Prezes PAN: nauce polskiej potrzebna jest wizja

Prezes PAN: nauce polskiej potrzebna jest wizja

PAP – Nauka w Polsce

Nauce polskiej potrzebna jest wizja, którą można zrealizować w ciągu 10 czy 20 lat – uważa prezes Polskiej Akademii Nauki prof. Michał Kleiber. Jego zdaniem, w Polsce nadal nie prowadzi się polityki, której celem jest innowacyjna gospodarka.

Pozycję i konkurencyjność polskiej nauki na arenie międzynarodowej – zdaniem prezesa PAN – może poprawić wzrost nakładów na finansowanie tych projektów naukowych, które zwyciężą w konkursach. W Polsce tylko 13 proc. budżetu na badania naukowe wydaje się w ramach przeprowadzanych konkursów.

W Polsce – zdaniem prezesa PAN – utworzyły się dwie grupy naukowców: jedną tworzą ci, którzy mają ambicje międzynarodowe i nie boją się walczyć o granty w ramach konkursów, a drugą, ci którzy z takich ambicji zrezygnowali. „To jest niebezpieczne zjawisko, ale z kolei ci, którzy zwyciężają, stają się arystokracją naukową, są pewnym wzorcem i choć ludzie im zazdroszczą, to ich naśladują” – mówi Kleiber.

 na polskich uczelniach trzeba szkolić kadry, zapewnić im lepsze warunki finansowe i promować studia doktoranckie. „W Polsce jest dwa razy mniej obronionych doktoratów w stosunku do populacji niż w pozostałych krajach unijnych” – powiedział.

Zdaniem Kleibera polskiej nauce może też pomóc większy udział w projektach unijnych. Jako przykład wymienił Wspólnotowe Centrum Badawcze, którego instytuty badawcze są już m.in. we Włoszech, Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii, a ich badania „służą technologicznym i naukowym wsparciem polityce Unii”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: