Autor książki o Wałęsie straci magisterium?

RZĄD SKONTROLUJE UNIWERSYTET W KRAKOWIE

Autor książki o Wałęsie straci magisterium?

Czy Paweł Zyzak, autor kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy, straci dyplom magistra Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo jego książka stawia byłego prezydenta w krytycznym świetle? Minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zarządziła nadzwyczajną kontrolę na Wydziale Historycznym UJ.

To właśnie tu Zyzak obronił pracę magisterską, na kanwie której powstała opublikowana właśnie biografia byłego przywódcy Solidarności. Dlatego Kudrycka poprosiła Państwową Komisję Akredytacyjną o skontrolowanie krakowskiej uczelni w trybie nadzwyczajnym. Minister uzasadniała, że kontrola ma być przeprowadzona „w związku z nieprawidłowościami metodologicznymi w procedurze przygotowania, zrecenzowania i obrony pracy magisterskiej pana Pawła Zyzaka”.

Najpierw jednak Kudrycka oczekuje od dziekana Wydziału Historycznego przedstawienia „raportu samooceny”. Dopiero potem na uniwersytecie pojawią się przedstawiciele komisji. Jak mówi jej szef prof. Marek Rocki, a zarazem senator PO, będzie to najwcześniej za półtora miesiąca.

„Proszę bardzo, wydział nie ma nic do ukrycia” – odpowiedział na zapowiedź kontroli dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzej Kazimierz Banach. „Ubolewam, że coś takiego się zdarzyło, bo ja bym w ogóle takiego tematu nie dał” – zastrzegał się.

Dziekan tłumaczył się, że za poziom pracy magisterskiej odpowiadają promotor i recenzent pracy Pawła Zyzaka. Podobnie twierdzi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł. Poinformował, że sprawą Zyzaka oraz jego naukowych opiekunów zajmuje się już Rada Wydziału, na którym praca powstała. „Książka, która jest oparta na anonimowych źródłach musi budzić emocje, w tym moje” – powiedział rektor.

Promotor pracy Zyzaka prof. Andrzej Nowak, a zarazem szef wydawnictwa Arcana, w którym ukazała się krytyczna biografia Wałęsy, żali się, że decyzja o kontroli zapadła bez czytania książki jego magistranta. „Ta ewidentna ingerencja polityczna zawstydza, boli i będzie bardzo uciążliwa dla moich kolegów z wydziału, za co ich przepraszam” – mówi prof. Nowak.

Historyk jest przekonany, że celem ministerialnej kontroli jest pozbawienie Zyzaka tytułu magistra. Ale nie tylko jego. Również jego promotora i recenzenta tytułów profesorskich. Prof. Nowak broni pracy Zyzaka. Nazywa ja ponadprzeciętną i bezprecedensową, bo powołuje się na setki źródeł, 54 relacje, w tym tylko 13 anonimowych.

„W ocenie niektórych to nie praca magisterska, tylko paszkwil i polityczny atak” – – powiedział Donald Tusk. Zdaniem premiera jest to całkowicie wystarczające uzasadnienie dla kontroli „jakości kształcenia” na Uniwersytecie Jagiellońskim”.

Komentarze 3

 1. Tusk: Kontrola na UJ uzasadniona

  http://www.polskatimes.pl/gazetakrakowska/stronaglowna/101054,tusk-kontrola-na-uj-uzasadniona,id,t.html

  Premier Donald Tusk uważa kontrolę na Uniwersytecie Jagiellońskim za uzasadnioną. Decyzję o przeprowadzeniu audytu na uczelni podjęła minister Kudrycka w związku z pracą magisterską Pawła Zyzaka na temat Lecha Wałęsy.

  Ponieważ ta praca magisterska w ocenie niektórych jej czytelników była paszkwilem i politycznym atakiem, to wystarczające uzasadnienie, aby zastanowić się w jaki sposób działa weryfikacja badań naukowych – powiedział premier Tusk.
  Zapewnił, że dopóki jego rząd ma coś do powiedzenia, wolność słowa i wolność badań naukowych nie będą zagrożone. Dodał, iż wolność rozumie także jako prawo do publikowania rzeczy złych i niemądrych. Zdaniem szefa rządu nie oznacza to jednak, że nie będzie kontrolowane, na co wydawane są publiczne pieniądze.

  – Za publiczne środki nikt nie ma bowiem prawa kłamać, oczerniać Lecha Wałęsy ani psuć życia publicznego – zaznaczył Donald Tusk.

  W sprawie kontroli na UJ szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego zwróciła się z prośbą do Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

 2. Samozwańczy strażnik pamięci
  http://blog.rp.pl/semka/2009/04/02/samozwanczy-straznik-pamieci/

  Piotr Semka
  Samozwańczy strażnik pamięci
  Działanie podwładnej Donalda Tuska trzeba nazwać po imieniu. Decyzja minister Barbary Kudryckiej o przeprowadzeniu kontroli na Uniwersytecie Jagiellońskim mającej sprawdzić okoliczności przyznania tytułu magistra Pawłowi Zyzakowi, autorowi książki “Lech Wałęsa. Idea i historia”, to skandal. Można ją uznać za próbę ukarania UJ za to, że nadał tytuł magisterski autorowi publikacji, która nie podoba się premierowi.

  Po bulwersujących pogróżkach wobec IPN tym razem naciskom rządu może zostać poddany uniwersytet. Nawet w czasach PRL władze starały się udawać, że szkoły wyższe nie podlegają ich bezpośredniej kontroli – u schyłku lat 80. milicja na teren uczelni wstępu nie miała. Wypada więc raz jeszcze wyraźnie powtórzyć: środowisko naukowe ma prawo do dyskusji nad pracą Zyzaka. Ale politykom od tego wara.

  Premier Tusk zapowiedział także, że w sobotę wyrazi stanowisko na temat przyszłości IPN oraz tych środowisk, których działania “podważają polskie interesy”.

  Należałoby przestrzec pana premiera przed samozwańczym mianowaniem się naczelnym strażnikiem polskiego interesu historycznego. Zbyt często bowiem ta misja bywa utożsamiana z żądaniami Lecha Wałęsy, aby jedyną wersją jego biografii była ta, którą tworzy instytut jego imienia. Taki “immunitet historyczny” kłóci się ze standardami demokratycznego państwa oraz wolności słowa…..

 3. „Pełzająca cenzura” pojawia się z coraz większą częstotliwością. Najbardziej widoczne to jest w codziennej prasie, w której nie ma rzetelnej polemiki, lecz daje się priorytetową ilość miejsca na teorie zbliżone do ogólnie akceptowanych przez władze. Zgadzam się z Piotrem Semką, gdy pisze o samozwańczym mianowaniem się przez premiera Tuska naczelnym strażnikiem polskiego interesu histo-
  rycznego. Odczuwam wyraźny terror naszych władz wobec wszystkich, którzy mają odwagę zaprotestować przeciw OGRANICZENIU SWOBODY SŁOWA pisanego. Atak na Pawła Zyzaka jest pretekstem do ataku na IPN – instytucję mającą wybitne zasługi w ujawnianiu prawdy historycznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: