TK odroczył rozprawę ws. ustawy o szkolnictwie wyższym

TK odroczył rozprawę ws. ustawy o szkolnictwie wyższym

PAP – Nauka w Polsce

Trybunał Konstytucyjny do 28 kwietnia odroczył w czwartek rozprawę w sprawie zaskarżonych przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym, m.in. dotyczących wpływu związków zawodowych na kształtowanie statutu uczelni niepublicznej. Rozprawę odroczono „w związku z brakiem prawidłowego pełnomocnictwa wnioskodawcy”. 
Wniosek do Trybunału złożyła Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. 

Według związkowców, przepis ustawy o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym, statut uczelni niepublicznej „nadaje jej założyciel albo uchwala organ kolegialny uczelni” jest niezgodny z konstytucją. W ich opinii, związki mają konstytucyjne prawo do udziału w procesie nadawania statutu uczelni niepublicznej.

NSZZ „Solidarność” uważa także, że ustawa o szkolnictwie wyższym nie rozstrzyga jednoznacznie, czy nauczyciel akademicki powinien być zatrudniany na podstawie mianowania czy na podstawie stosunku pracy. „Ustawa (…) musi regulować w jakich warunkach, na jakich stanowiskach następuje zatrudnienie na uczelni na podstawie aktu mianowania, a na jakich stanowiskach na podstawie umowy o pracę” – napisali w uzasadnieniu wniosku związkowcy.

W ich opinii, niezgodne z konstytucją są także przepisy ograniczające możliwość pracy na kilku etatach pracowników naukowych. W ocenie związkowców, przepisy te naruszają konstytucyjną zasadę wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Jak podkreślają, jest to „zbyt daleka – nieproporcjonalna – ingerencja w wolność pracy i działalności gospodarczej”.

Zgodnie z obowiązującym prawem, nauczyciel akademicki może pracować na dwóch etatach, ale jeśli chce podjąć kolejną pracę, musi uzyskać zgodę rektora swojej macierzystej uczelni.

„Wszystkie kwestionowane przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym Sejm Rzeczypospolitej uważa za zgodne z konstytucją” – powiedział PAP reprezentujący Sejm poseł Stanisław Pięta (PiS). 

PAP – Nauka w Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: