Młodzi naukowcy uciekają do biznesu

Młodzi naukowcy uciekają do biznesu

Dziennik Polski

Politechnika Krakowska właśnie zaczyna szczegółowo analizować stan swojej kadry naukowej.

– Teraz nie cierpimy na brak młodych naukowców, ale chcemy uważnie przyglądać się sytuacji, żeby w przyszłości nie pojawił się problem – mówi prof. Jan Kazior, prorektor uczelni. – Naszym celem jest stworzenie warunków do pozyskiwania doktorów habilitowanych i profesorów reprezentujących priorytetowe dla PK dyscypliny naukowe.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat stopień doktora uzyskało tutaj 510 osób, a stopień doktora habilitowanego – 107. – Nasi absolwenci już na studiach są rozchwytywani przez międzynarodowe korporacje – mówi prof. Kazior. – Świadczy o tym fakt, że według ogólnopolskiego rankingu szkół wyższych Newsweek/Polska, Politechnika Krakowska sklasyfikowana została najwyżej pod względem rynkowej wartości wykształcenia. Tymczasem możliwości w uczelni też są bardzo duże.

W AGH w ciągu ostatnich lat systematycznie spadała liczba doktorantów. W 2003 r. było ich ponad 600, a w 2007 r. o stu mniej. Z kolei w Politechnice Łódzkiej w 2003 r. na studiach doktoranckich były 764 osoby, a cztery lata później – tylko 478.

– Obecnie struktura zatrudnienia w uczelniach w Polsce pokazuje, że odnotowujemy stosunkowo małą grupę nauczycieli akademickich w przedziale wiekowym 35-45 lat, a grupa profesorów w wieku przedemerytalnym, czyli przed 65 lub 70 rokiem życia, jest bardzo duża – mówi Bartosz Loba, rzecznik resortu nauki. – Mamy świadomość, że za kilka lat może powstać luka pokoleniowa. Chcemy więc jej zapobiec.

Jedna odpowiedź

  1. Socjalizm rozwiązuje ciagle i ustawicznie problemy które dawno inni rozwiazali. A na polskich uczelniach -cały czas myslenie kategoriami habilitacji i kategoriami minimów kadrowych. I ma racje pan Maciej Horowski: – i jak to ma się ma nie zawalic – biologii i czasu nie oszukamy -ludzie sie starzeją , a starsi sie strzeją w szybszym tempie. Tylko czy profesor Tazbir piewca habilitacji ( vide ostatni wywiad w GW) odda czas stracony innym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: