Kształcimy za dużo humanistów, za mało inżynierów

Kształcimy za dużo humanistów, za mało inżynierów

ONET

Polskie uczelnie kształcą zbyt wielu humanistów, za mało inżynierów – wynika z danych urzędów pracy. Wyższe wykształcenie nie daje dziś pewności zatrudnienia, a kryzys gospodarczy pogarsza również sytuację osób wkraczających na rynek pracy – podkreślali specjaliści uczestniczący w konferencji towarzyszącej Dniom Kariery w Katowicach.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Przemysław Koperski, w latach 2000-2001 r. udział osób z wyższym wykształceniem wśród wszystkich bezrobotnych wynosił 2-3 proc., w 2003-2004 było to ok. 5 proc. Obecnie wśród wszystkich zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy 10 proc. to osoby z wyższym wykształceniem.

„To pokazuje, że samo zdobycie wyższego wykształcenia nie jest przepustką do znalezienia pracy” – zaznaczył. Dodał, że polski rynek edukacyjny kształci zbyt mało potrzebnych na rynku pracy specjalistów inżynierów, mury uczelni opuszcza natomiast zbyt wielu humanistów. Praca, jaką udaje im się znaleźć, nie zawsze jest satysfakcjonująca finansowo dla osoby z dyplomem magistra.

Jedna odpowiedź

  1. Kształcimy za dużo humanistów, za mało inżynierów – cóż to za herezje? Za mało inżynierów?! Teraz, na 2 roku studiów dowiedziałam się, że mój kierunek nie będzie inżynierski (ponoć niszowy kierunek – informatyka w zarządzaniu), a stało się to wg rozporządzenia z 19.12.2008. Działa to dziwnym trafem wstecz (zaczęłam studia w 2007 roku). Więc co to za pieprzenie, że nie ma inżynierów?! Pani minister sama wycofuje kierunki inżynierskie, żeby później dopłacać do tego, żeby takowe były! Ludzie, cóż za „marnacja kasiory”. Litości! Nie piszcie rzeczy, które mijają się z prawdą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: