Jubileusz www

www1

Jubileusz www

Rz

20 lat temu w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą prof. Tim Berners- Lee zaproponował swoim przełożonym nową formę wymiany informacji między fizykami – dokumenty komputerowe, dostępne dla innych użytkowników przez sieć. Tak narodziły się strony www.

Dzisiaj w CERN prof. Berners-Lee oraz jego kolega – współtwórca technologii www Robert Cailliau świętują wraz z fizykami w ośrodku tę rocznicę, umożliwiającą tworzenie i przeglądanie stron internetowych, nazwanej World Wide Web (ang. sieć o światowym zasięgu).

„Cieszę się, że mogę być tu dziś z powrotem. CERN przeszedł długą drogę od 1989 r., podobnie jak sieć. Ale www zawsze będzie mieć tutaj swoje korzenie” – powiedział prof. Berners-Lee podczas uroczystości.

Obecnie strony www są jedną z najpopularniejszych form komunikacji internetowej. Na świecie działają setki milionów stron internetowych. Dokładna ich liczba nie jest znana.

Jedna odpowiedź

 1. Dwie dekady pajęczyny
  http://www.rp.pl/artykul/9129,276156_Dwie_dekady_pajeczyny.html

  Co ciekawe, mało brakowało, aby skrót WWW nie powstał. Gdy Berners -Lee i Cailliau zastanawiali się nad nazwą dla nowej usługi, do głowy przychodziły im inne pomysły: Information Mesh (sieć informacji) czy Mine of Information (kopalnia informacji). Dzisiejsze World Wide Web mogło też się nazywać The Information Mine, a skrót TIM szczególnie przypadł do gustu Timowi Bernersowi-Lee. Gdy jednak powstały pierwsze programy, stanęło na World Wide Web – światowej sieci.
  Po podbiciu CERN poszło już z górki. W 1991 roku pojawiły się serwery WWW w Europie. W grudniu tego roku pajęczyna rozrosła się za ocean. CERN odwiedził Paul Kunz z amerykańskiego akceleratora cząstek Stanford Linear Accelerator Center. Zakochał się w World Wide Web i zabrał stworzone przez europejskich naukowców oprogramowanie do USA, gdzie wkrótce ruszył pierwszy serwer prezentujący zasoby biblioteki komputerowej. W listopadzie 1992 roku na świecie działało 26 serwerów WWW. Rok później ok. 200.
  Eksplozja
  Kolejny przełom przyszedł w 1993 roku, gdy National Center for Supercomputing Applications (NCSA) przy Uniwersytecie Illinois zaprezentowało Mosaic – przeglądarkę WWW dla osób korzystających ze zwykłych osobistych komputerów. World Wide Web stała się najpopularniejszą częścią Internetu. Tak powszechnie używaną, że często wręcz myloną z Internetem. – A Internet to ogromna sieć sieci – podkreśla Lynn St. Amour, szefowa Internet Society. – WWW to tylko jedna, co prawda najlepiej znana, z wielu usług dostępnych w sieci. Ogromną zasługą Tima Bernersa -Lee jest to, że zobaczył potencjał, jaki tkwi w Internecie.
  Twórcom WWW nie wszystko w dzisiejszej sieci się podoba. – Wyszukiwarki są scentralizowane, a Web jest totalnie zdecentralizowana – narzekał w piątek Caillieu. – Nie podoba mi się, że ludzie żyją z reklam, a nie płacą dostawcom informacji. No i jest problem ochrony dzieci. Tego nie mogliśmy przewidzieć.
  Z laboratorium do domów
  Pierwsza przeglądarka i edytor WWW działały na komputerach NeXT – takie akurat były w CERN do dyspozycji naukowców. Jednak zwykli użytkownicy korzystali z prostszych pecetów. Dlatego wiosną 1991 roku powstała tekstowa przeglądarka, której różne wersje mogły działać praktycznie na dowolnym komputerze. Nie miała – jak dzisiejsze przeglądarki na komputerach – myszki czy grafiki. Tylko czysty tekst. Żeby zachęcić pracowników laboratorium do korzystania z niej, naukowcy „wywiesili” online książkę telefoniczną z numerami wewnętrznymi CERN.
  Dziś CERN podaje, że na świecie funkcjonuje co najmniej 80 mln stron WWW. Korzysta z nich wg danych szacunkowych ok. 1,5 miliarda ludzi. Co czwarty mieszkaniec Ziemi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: