Kobiety w nauce

logo_mnsw1

Dyskusja panelowa „Kobiety w nauce”

PAP – Nauka w Polsce

Rola kobiet w nauce, m.in. potrzeba instytucjonalnego wsparcia dla kobiet uprawiających naukę w Polsce – to temat czwartkowej konferencji „Kobiety w nauce”, zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). „Inteligentne kobiety zawsze sobie poradzą, o ile nie będą im przeszkadzać inteligentni mężczyźni” – powiedziała minister nauki Barbara Kudrycka otwierając konferencję w siedzibie PAP w Warszawie. Jak dodała, debata o roli kobiet w nauce być może pozwoli wypracować koncepcję działań, które wesprą instytucjonalnie kobiety zajmujące się nauką. Jej zdaniem, w Polsce początki karier kobiet i mężczyzn są dosyć wyrównane. Prac doktorskich broni mniej więcej tyle samo kobiet, co i mężczyzn. „Ale potem jest już gorzej” – oceniła minister. 

Jak powiedziała, „szklany sufit” zaczyna się w momencie, gdy kobiety zaczynają zdobywać kolejne stopnie naukowe, habilitacje i profesury. „Już na poziomie habilitacji okazuje się, że wśród wszystkich osób, które uzyskują stopień doktora habilitowanego jest tylko ok. 30 proc. kobiet, a na poziomie profesora tytularnego jeszcze mniej” – tłumaczyła minister.

Według Kudryckiej, często zdarza się, że sytuacja kobiet w nauce nie zależy od nich samych, ale od środowiska, w którym się znajdują. „A w nim dominują, jak wiadomo, mężczyźni” – mówiła minister.

Diagnozę szefowej resortu nauki potwierdziła członkini zespołu ekspertów Gender Index dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH), która powiedziała, że kobiet brakuje nie tylko w poszczególnych dziedzinach nauki, ale także wśród kadr kierowniczych w instytucjach związanych z nauką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: