Pieniądze z UE na naukę i szkolnictwo wyższe w 2009 r

 

logo_mnsw

Ponad 4 miliardy złotych dodatkowych środków na naukę i szkolnictwo wyższe w 2009 roku

Serwis MNiSW

„Środki europejskie stanowią ogromny strumień  dodatkowych pieniędzy dla uczelni i jednostek naukowych” – mówiła minister Barbara Kudrycka podczas konferencji „Pieniądze z UE na naukę i szkolnictwo wyższe w 2009 r.”. W zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkaniu dla potencjalnych beneficjentów funduszy europejskich uczestniczyła również sekretarz stanu, prof. Maria Elżbieta Orłowska oraz około pięciuset osób z całej Polski.  

 „W perspektywie 2007-2013 w trzech programach operacyjnych ministerstwo rozdystrybuuje  kwotę  4 150 000 000 euro, czyli blisko 20 mld złotych” – zaznaczyła minister Kudrycka. „Do marca 2009 r. nasze ministerstwo  ogłosiło łącznie 14 konkursów dla szkół wyższych, jednostek naukowych i przedsiębiorców na łączną kwotę około 3,2 mld zł. To doskonałe narzędzie dla uczelni i jednostek naukowych na prowadzenie polityki prorozwojowej – podkreśliła prof. Kudrycka

Wiceminister Maria Elżbieta Orłowska poinformowała, że „dzięki uproszczonej i maksymalnie skróconej procedurze środki funduszowe mogą trafiać do naukowców w możliwie najszybszym tempie, dlatego zachęcamy uczelnie i jednostki naukowe do aktywnego, sprawnego i rzetelnego wnioskowania o to finansowanie”.

Jedna odpowiedź

  1. Dodatkowe pieniądze dla uczelni
    http://www.rp.pl/artykul/131023,271573_Dodatkowe_pieniadze_dla_uczelni.html

    W tym roku na ten cel przeznaczono 200 mln zł. O te środki mogą ubiegać się uczelnie chcące zwiększyć nabór na kierunki: automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, chemia, energetyka, fizyka/fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska oraz wzornictwo.
    Uczelnie mogą się też ubiegać o środki na wzbogacenie swojej oferty dydaktycznej np. o studia w języku angielskim lub na rozwój współpracy z firmami, zainteresowanymi pozyskaniem do pracy wysoko wykwalifikowanych absolwentów.
    Z kolei instytucje naukowe mogą np. zgłaszać się do ogłoszonego w lutym konkursu na realizację „strategicznych projektów badawczych”. Są to badania w dziedzinach uznanych przez rząd za kluczowe dla rozwoju gospodarki, np. energetyka lub biotechnologia. „Do dystrybucji w tym konkursie przewidujemy prawie 700 mln. W kolejnym konkursie, również ogłoszonym w lutym, zaplanowano ponad 40 mln zł na rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym, czyli takich, w których kadra naukowa należy do najwybitniejszych w Polsce” – mówiła Kudrycka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: