Czy uczelnie oszczędzają na studentach?

kudrycka6

Czy uczelnie oszczędzają na studentach?
GW

Uczelnie nie wydają przyznanych przez ministerstwo pieniędzy na stypendia – twierdzi minister nauki Barbara Kudrycka. I zapowiada, że obetnie uczelniom fundusze.

Sprawa wyszła na jaw podczas rządowych poszukiwań oszczędności. W Ministerstwie Nauki dopatrzono się, że na kontach uczelni zostało na koniec 2008 r. ok. 330 mln zł z funduszu na studenckie stypendia. To ponad 20 proc. całorocznych wydatków ministerstwa na ten cel. – Oszczędności kosztem studentów są niedopuszczalne – mówi minister nauki Barbara Kudrycka

Chodzi zarówno o placówki publiczne, jak i niepubliczne. Rekordziści mają na kontach po prawie 30 mln zł, standardem są kilkumilionowe oszczędności. Choć są i takie uczelnie, które wydają pieniądze niemal do zera. 
Rektorzy bronią się przed oskarżeniami ministerstwa. ….

Co teraz zrobi ministerstwo? 


– Wydamy nowe rozporządzenie. Z zapisem m.in., że o ile uczelnia publiczne nie wydała ponad 30 proc., a uczelnia niepubliczna – więcej niż 10 proc. z puli na stypendia, to o taką kwotę zmniejszymy przyszłoroczne dotacje – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki. 
Z powodu oszczędności związanych z kryzysem resort planuje obcięcie 10 proc. z puli stypendialnej wszystkim placówkom. – Z zaznaczeniem, że te oszczędności dotyczą wyłącznie remontów, w żadnym razie stypendiów – mówi Loba. 
Na studenckie stypendia ministerstwo przeznacza rocznie 1,5 mld zł. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: