Komuna wraca na uczelnie

uniwersytet-szczecinski

Czy Uniwersytet Szczeciński się wycofa?

Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

   2009-02-21

Na zaproszenie Koła Slawistów Uniwersytetu Szczecińskiego wybierałem się z odczytem na temat ludobójstwa Polaków na Kresach. Wyjazd ten nie był mi bardzo na rękę, gdyż zaproszeń mam tak dużo, że praktycznie całe dnie spędzam w ustawicznych rozjazdach. Jednak zaproszenie przyjąłem. Po pierwsze dlatego, że na Pomorzu Zachodnim mieszka wielu Kresowian i ich potomków . Po drugie, na tamtejszym uniwersytecie byłem już dwa razy i wspomnienia miałem dobre.

Moje spotkanie było zapowiedziane na środę 4 marca o g. 16.00 w Sali Strumiańskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej. Tego samego dnia zaplanowane zostały jeszcze dwa inne spotkania; jedno w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana, drugie w Duszpasterstwie Akademickim Księży Chrystusowców.

Jednak ku mojemu zdziwieniu władze uczelniane, bez jakiegokolwiek kontaktu ze mną, zamieściły na stronie internetowej następujący komunikat:

UWAGA
odwołane spotkanie
z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim,

Oczywiście zero wyjaśnień. Jedynie od jednego z dziennikarzy prasy lokalnej dowiedziałem się, że jest to osobista decyzja rektora, który uległ zewnętrznym naciskom. 

Rektor jako szef państwowej uczelni ma prawny obowiązek wyjaśnić swoją decyzję, zwłaszcza, że nie widział przeszkód, gdy jedno z kół uczelnianych zapraszało szefa polskich homoseksualistów.

Artykuł na ten temat ukaże się w najnowszej „Gazecie Polskiej”. Do Szczecina pojadę i tak, choćby spotkanie ze studentami, jak za komuny, miało sie odbyć w jakiej piwnicy.

Komentarzy 5

 1. Właściwie trudno tu mówić o powrocie komuny bo ta z uczelni nigdy nie została wycofana. Uczelnie deklarują się jako apolityczne z tym ze apolityczność utożsamiają z lewoskrętnością ! Kto prawoskrętny ( w domniemaniu) ten na apolitycznej rzekomo uczelni nie ma co szukać.
  Ile to mamy już przykładów ? – UWr, UW, UJ itd

 2. Proszę, proszę, nie tylko rozpowszechnia kłamstwa IPN ale jeszcze to homofob. Ale czy kogoś to dziwi, nieszczęścia przecież zwykle chodzą parami.

 3. Podzielam opinię , wybitnego humanisty i intelektualisty oraz erudyty jakim jest niewątpliwie obywatel Macias. Taki przedstawiciel reakcyjnego kleru nie ma prawa wstępu na tak wybitną i wiodącą członkinie bluszczowej sieci uniwersytetów jakim jest UniSzcz. Reakcyjny kler uaktywnia się w sprawach akademickich. Przedstawiciele szpiegowskiego ośrodka watykańskiego na KUL , spowodowali że około 30 przedstawicieli eklezjalnego gminu posiadło nieprawomyślnie tytuły szlacheckie dr habil nauki polskiej na Słowacji poza kontrolą Wielebnej CKK . Teraz ten nieprawomyślny ksiądz , chce wybitnym humanistom w togach godność odbierać. I grzebać w życiorysach. On również wyolbrzymia te niewielkie bójki na zabawach wiejskich na Wołyniu i Podolu z udziałem chłopców z UPA pisząc o jakiś masowych zbrodniach. Dobrze ,że tego homofoba, xenofoba i seksistę tam nie wpuszczono. To on chce odebrać godność funkcjonariuszom resortu SW i podnosi na nich rękę . Reakcyjny kler precz z uczelni . Natomiast na szczęście istnieje jeszcze zdrowy nurt w kościele , żywy kościół , rzekłbym ” żywa cerkiew” . I tacy ludzie jak ks. dr hab Czajkowski oraz inni księża profesorowie, którzy byli ludźmi dialogu i którzy prowadzili wzmorzony dialog ekumeniczny ( no bo marxizm-to taka świecka religia) i posługę w resorcie SW w tych trudnych czasach. I dla tych erudytów katedry i audytorium winno być udostępnione szeroko. Wasz prof. Józef Beton

 4. Kurczę, zapomniałem, że to przecież na domiar złego jeszcze sekciarz. Dziękuję, Panie Profesorze, że mi Pan przypomniał!!!

 5. UNIWERSYTET BOI SIĘ HISTORII
  Grzegorz Broński, Niezależna.pl, 22-02-2009
  http://www.niezalezna.pl/article/show/id/16756

  Studenci Uniwersytetu Szczecińskiego zaprosili księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego do dyskusji o ludobójstwie Polaków na Kresach. Spotkanie zostało jednak przez władze uczelni odwołane. Rektor uznał temat za zbyt kontrowersyjny. Nie miał zastrzeżeń, gdy rok temu Robert Biedroń na Uniwersytecie promował homoseksualizm.
  Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski od lat zajmuje się ujawnianiem białych plam w historii Polski. Porusza również tematy, o których inni wolą milczeć. Nie pozwala między innymi zapomnieć o mordach na cywilnej ludności, do których doszło 65 lat temu na Kresach Wschodnich

  I na ten temat chcieli ze mną porozmawiać studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydało mi się to naturalne, bo na terenie Pomorza Zachodniego mieszka wielu potomków Kresowian. Dlatego zgodziłem się, choć mam bardzo dużo pracy – mówi autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.
  Spotkanie zorganizowane przez koło slawistów zaplanowano na popołudnie 4 marca w sali Sali Strumiańskiej Biblioteki Głównej. Zainteresowanie było ogromne. I nagle na uniwersyteckiej stronie internetowej ukazał się lakoniczny komunikat:
  UWAGA
  odwołane spotkanie
  z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim,

  Przepraszamy
  Tylko tyle. Ani słowa wyjaśnienia. Dlaczego, czy odbędzie się w innym terminie, czy w innym miejscu? Zaskoczony był również ksiądz Isakowicz-Zaleski.
  – Nikt mnie o tym nie poinformował. Nie wiem jakie są powody odwołania spotkania. Docierają jednak do mnie niepokojące informacje – powiedział Niezaleznej.pl.
  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spotkanie w Sali Strumiańskiej zostało odwołane na wyraźne życzenie rektora profesora Waldemara Tarczyńskiego, który temat uznał za zbyt kontrowersyjny. Próbowaliśmy to zweryfikować u źródła. Magdalena Gargas, rzecznik prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego potwierdziła, że spotkanie zostało odwołane. Zapewniła jednak, że powodem były jedynie sprawy techniczne…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: