Ministerstwo nauki: 900 mln zł na dodatkowe finansowanie uczelni

logo_mnsw6

Ministerstwo nauki: 900 mln zł na dodatkowe finansowanie uczelni

PAP – Nauka w Polsce

900 mln zł zamierza przeznaczyć Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie kierunków strategicznych dla rozwoju Polski, podnoszenie jakości studiów oraz współpracę uczelni z prywatnymi firmami. 17 lutego minister nauki Barbara Kudrycka przedstawiła założenia trzech konkursów: „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, „Poprawa jakości kształcenia na poziomie wyższym” oraz „Przybliżenie uczelni do potrzeb gospodarki i rynku pracy”. Konkursy są adresowane zarówno do uczelni publicznych, jak i prywatnych. 

„200 mln zł przeznaczamy na wsparcie tych uczelni, które zwyciężą w pierwszym konkursie, dotyczącym tzw. kierunków zamawianych” – powiedziała Kudrycka. „Zależy nam na tym, aby uczelnie otwierały i realizowały kierunki studiów o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki, a także, by uatrakcyjniały ofertę edukacyjną kierunków zamawianych” – zaznaczyła minister nauki.Według resortu nauki, kluczowymi kierunkami dla gospodarczego rozwoju Polski są: automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, chemia, energetyka, fizyka, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiskowa, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska i wzornictwo. Lista kierunków powstała na podstawie ekspertyzy przygotowanej przez ministerstwo nauki.

Jak poinformowała wiceminister nauki Maria Orłowska uczelnie, które kształcą do 4 tys. studentów mogą starać się o dofinansowanie projektu do 3 mln zł. Uczelnie, które kształcą do 12 tys. studentów mogą występować o dofinansowanie projektu do 5 mln zł, a powyżej 12 tys. – do 15 mln zł.

Konkursy są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Termin składania wniosków upływa 31 marca, a rozstrzygnięcie konkursów zaplanowane jest na czerwiec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: