Minister Kudrycka ułatwia karierę doktorom

kudrycka

Minister Kudrycka ułatwia karierę doktorom

Rz

O otrzymaniu habilitacji decydować będą punkty za dorobek badawczy albo artystyczny.

Habilitacja zostaje, ale zupełnie zmieni się procedura jej nadawania – ustalono w Ministerstwie Nauki. Minister Barbara Kudrycka upubliczni dziś założenia modelu kariery akademickiej, które zostaną zapisane w nowelizowanym prawie o szkolnictwie wyższym.Jak dowiedziała się „Rz”, o rozpoczęciu ubiegania się o stopień doktora habilitowanego zdecyduje liczba punktów za osiągnięcia naukowe, badawcze bądź artystyczne.

Punkty zbierać się będzie po doktoracie. Ich liczbę potrzebną do otworzenia przewodu habilitacyjnego ustali minister.O nadaniu stopnia będzie decydowała specjalna komisja. Ma ona brać pod uwagę wyłącznie dorobek kandydata.

Minister chce znieść konieczność przystępowania do kolokwium habilitacyjnego, czyli rodzaju egzaminu, na którym kandydat był przepytywany przez innych naukowców. Zniesiony będzie też wykład habilitacyjny oraz konieczność przedstawienia rozprawy.

Te rozwiązania przyśpieszą habilitację i ograniczą rolę rad wydziałów uczelni w nadawaniu tego stopnia naukowego. Mają też wyeliminować przypadki niejasnych odmów otwarcia przewodu habilitacyjnego, co zdarza się na uczelniach. „Rz” opisywała problemy z habilitacją politologa dr. Marka Migalskiego, któremu rada wydziału UJ odmówiła wszczęcia procedury bez podania przyczyny.

Szykowane zmiany ułatwią życie doktorom, ale niosą utrudnienia dla doktorantów. Minister chce zaostrzyć kryteria przyjmowania ich na bezpłatne studia. Uczelnie mają organizować konkursy, które wyłonią najlepszych. Doktorant będzie też musiał udokumentować znajomość języka obcego, a chcąc otworzyć przewód doktorski, będzie musiał mieć przynajmniej jedną publikację w recenzowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym.

Komentarze 3

 1. Jesli wejdzie – to bedzie blizej Slowacji 🙂
  Na Slowacji aby otrzymac habilitacje nalezy miec kilka publikacji w „karentovany casopis” czyli z Filadelfijskiej listy CC (w naukach ekonomicznych nie spelnia tego ani jedno czasopismo, a jedyne polskie ktore jest na liscie filadelfijskiej to Argumenta Oeconomica z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wroclawiu ale ono nie jest na CC i nie spelnia wymogow stawianych przed Karentovanym Casopisem). Po drugie nalezy miec kilka publikacji zagranicznych, po trzecie trzeba wykazac sie tym, ze bylo sie cytowanym wielokrotnie w krajowych (dla Polaka w polskich) i zagranicznych publikacjach naukowych. Dla 99% habilitowanych w Polsce sa to wymagania nie do osiagniecia – wiekszosc profesorow belwederskich nie spelnia wymogow slowackiej habilitacji.

 2. http://www.dziennik.pl/opinie/article350927/Mialem_fajna_rozmowe_z_Jaroslawem_Kaczynskim.html

  Kiedy zdobędzie pan mandat, zawiesi pan też swoje obowiązki jako wykładowcy akademickiego? Da się to połączyć z obowiązkami europosła? Jak to będzie wyglądało?
  Muszę się zapytać swoich starszych kolegów, czy wykonywanie mandatu europosła jakoś koliduje z pracą na uczelni. Na pewno ani przez moment nie myślałem o tym, by porzucić pracę naukową. Naukowcem pozostanę, habilitację na pewno zrobię. W najgorszym wypadku, jeśli wykonywanie mandatu będzie ostro kolidowało z pracą na uniwersytecie, po prostu wezmę urlop bezpłatny. Stałem się jednak częścią sporu politycznego i jedyną rzeczą, którą dziś już nie mogę się zajmować, jest publicystyka, nie mogę być już niezależnym publicystą. Chyba że media będą mnie zapraszały do komentowania polityki jako człowieka zaangażowanego politycznie. Na pewno nie chcę przestać być częścią świata nauki.

  No właśnie, co z pańska habilitacją?
  Wszystko jest w toku i jak wspomniałem, przez te pięć lat będę chciał zrobić tę habilitację. Również liczę na to, że nareszcie coś uda się przeprowadzić Platformie i minister Kudrycka wprowadzi swoje oczekiwane przeze mnie reformy. Dzięki nim procedura habilitacji zostanie bardziej zobiektywizowana. Będzie zawierała mniej dyskrecjonalnych i tajnych decyzji podejmowanych przez różne gremia akademickie. Jeśli tak się stanie, to już przy obecnym dorobku naukowym nie będę miał problemów przy habilitowaniu się. Już teraz pracuję nad trzema kolejnymi książkami.

 3. no i …
  to bylo w marcu a teraz jest wrzesien – jak zwykle nic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: