Oszczędzanie ministerstwa

logo_mnsw1

MNiSW: oszczędzamy, ale finansowanie nauki wzrośnie

PAP – Nauka w Polsce

Nie zmniejszą się nakłady na badania naukowe ani na funkcjonowanie uczelni – zapewniała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Finansowanie nawet wzrośnie w stosunku do 2008 r. Jak tłumaczyła Kudrycka, oszczędności resortu wyniosą ok. 872 mln zł, czyli MNiSW wyda mniej, niż planowano, o ok. 6 proc. Cały budżet resortu na rok 2009 wynosi 14,5 mld zł, a po doliczeniu środków z funduszy strukturalnych UE i rezerw celowych prawie 20 mld i będzie większy, jak informuje kierownictwo MNiSW, o ponad 1 mld zł niż w 2008 r. 
Jak przyznała Kudrycka, w budżecie na rok 2009 zaplanowano co prawda większy wzrost nakładów, zwłaszcza na badania naukowe, ale kryzys gospodarczy zmusił rząd do rezygnacji z tych planów. Zredukowano np. wzrost nakładów na badania wojskowe.

Ponadto oszczędności dotkną, jak mówiła, badań na rzecz rozwoju gospodarki, które finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 30 mln mniej dostaną szkoły wyższe na inwestycje, czyli np. remonty. Zmniejszą się też wydatki na promocję polskiej nauki i szkolnictwa wyższego na zagranicznych targach oraz na udział w niektórych międzynarodowych programach badawczych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: