Prezydent wspólnie z historykami o Okrągłym Stole

prezydent

Prezydent wspólnie z historykami o Okrągłym Stole

Serwis Prezydenta 2009-02-04

Data jest szczególna bo dokładnie o 14.23 dwadzieścia lat temu, 6 lutego 1989 roku ruszyły obrady okrągłego stołu. 
Piątkową konferencję otworzy Prezydent Lech Kaczyński. Spotkanie ma charakter ściśle naukowy. Jak poinformował szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie znajduje się historyczny stół, przyjęła czołówka polskich historyków. 
Minister Kownacki podkreślił, że konferencja nie ma być w żadnym razie „wydarzeniem politycznym” i przy wyborze gości nie zastosowano żadnego politycznego klucza. 
W zeszłym tygodniu na konferencji prasowej w Nysie Lech Kaczyński mówił, że chciałby jak najszerzej przedstawić społeczeństwu swoją opinię na temat Okrągłego Stołu. Jak mówił Prezydent, nie jest ona prosta, bo świat nie jest biało-czarny. 
Na początku lutego 1989 r. przy Okrągłym Stole zasiedli do wspólnych rozmów przedstawiciele opozycji demokratycznej, władz PRL i Kościoła. 
Rozmowy trwały od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. Rezultatem obrad były m.in. pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu (według parytetu: 65 proc. mandatów dla PZPR i środowisk z nią związanych, 35 proc. miejsc – dla kandydatów bezpartyjnych) oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, które odbyły się 4 czerwca. W efekcie tych wyborów powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.

———

Serwis Prezydenta 2009-02-04

Prezydent: Okrągły Stół stał się na świecie symbolem zmian w Polsce

Uczestniczyłem osobiście w obradach. Ponoszę zatem za nie swoją cząstkę odpowiedzialności. Z dzisiejszej perspektywy wiem, że można było chcieć więcej” – napisał Lech Kaczyński w artykule „Polski rok 1989” dla „Rzeczpospolitej”. 

Prezydent omawia wydarzenia sprzed 20 lat, zwracając uwagę, że droga do wolności następowała w etapach. Wspomina o pierwszych wolnych wyborach z 4 czerwca 1989 r., o powołaniu Rządu Mazowieckiego, przywróceniu orła w koronie jako godła narodowego. 

„Warto się także zastanowić, czy może jednak nie zbyt szybko podjęto wokół Okrągłego Stołu budowę legendy. Czyż nie stał się on zbyt szybko fundamentem i usprawiedliwieniem słabości nowego polskiego państwa, które powstawało po 1989 roku? Jak to z legendą bywa, przeplatają się w niej elementy prawdy i mistyfikacji. W licznych dyskusjach na temat jego istoty brakuje refleksji nad rzeczywistymi skutkami zawartych przy nim porozumień. Słabość ustaleń Okrągłego Stołu nie różni się od słabości niemal wszystkich politycznych kompromisów.” – czytamy w artykule.

Komentarze 3

 1. Przez okrągły stół straciliśmy wielki kapitał Solidarności

  http://www.fronda.pl/news/czytaj/przez_okragly_stol_stracilismy_wielki_kapital_solidarnosci

 2. Elity się porozumiewały, gmin bił brawo
  http://blog.rp.pl/wildstein/2009/02/05/elity-sie-porozumiewaly-gmin-bil-brawo/

  Można natomiast zarzucić im, że potem nie tylko nie potrafili nadążyć za historią, ale blokowali rozwój demokracji w Polsce tak, że za rok Polska z awangardy przemian stała się jej ariergardą.

  Niestety, widać wyraźnie, że istotną przyczyną trwania przy okrągłostołowych paktach był polityczny interes. Ich utrwalenie zapewniałoby władzę uczestnikom porozumień na długie lata. Ograniczenia i schorzenia demokracji III RP są tego owocem.

  Wielka operacja propagandowa, w jaką przekształciła się rocznica Okrągłego Stołu, demonstruje niedwuznacznie ten jego charakter. Jak pięknie było, gdy elity się porozumiewały, a gmin bił brawo.

 3. http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/bronislaw-wildstein-przedstawia/wideo/legendy-okraglego-stolu-cz1-05032009

  Legendy Okrągłego Stołu, cz.1, 05.03.2009

  Bronisław Wildstein przedstawia

  Przemiany polityczne w Polsce w 1988 roku wpisują się w dwa konteksty. Jeden wytycza strategia sowieckiego imperium: negocjowane wycofywanie z zajmowanych pozycji w Europie Wschodniej. Drugi kontekst, to realna gra strategiczna z USA podczas drugiej kadencji prezydenta Georga Busha.

  Efekt: Moskwa i Waszyngton porozumiewają się, że ekipa Jaruzelskiego powinna zachować względną kontrolę, ale z dopuszczeniem do głosu części gwarantujących stabilność partnerów strony społecznej.

  Niebawem historia w Europie Środkowej doznaje przyśpieszenia. Upadają kolejne promoskiewskie ekipy. W Pradze Vaclav Havel przemawia do narodu. Wywraca się Mur Berliński.

  Co sprawiło, że Polska, która była przodownikiem przemian, nagle zaczęła buksować w miejscu?

  W programie uczestnicy tamtych wydarzeń z Polski – Janina Jankowska, Ryszard Bugaj, Janusz Onyszkiewicz, Kornel Morawiecki, z Pragi Petruska Sustrova, z Berlina Joachim Gauck, komentatorzy Władimir Bukowski, Jadwiga Staniszkis, Andrzej Paczkowski, Antoni Dudek, Wojciech Roszkowski, Jerzy Eisler i inni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: