Oszczędności ministerstwa

logo_mnsw

MNiSW: zaoszczędzimy 872 mln zł

PAP – Nauka w Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda w tym roku mniej o 872 mln zł niż zaplanowano – poinformował rzecznik resortu Bartosz Loba. Jest to wynik poszukiwania oszczędności, zleconego przez premiera wszystkim ministerstwom. „Oszczędności szukaliśmy w tych kwotach, o które miałby wzrosnąć budżet w 2009 roku w porównaniu z 2008 (planowany był wzrost o ok. 2 mld zł)” – tłumaczył Loba. 

Jak dodał, przede wszystkim MNiSW planuje ograniczyć: wydatki na badania na rzecz obronności (np. badania dotyczące technologii wojskowych), koszty własne działalności ministerstwa, wydatki na promocję i udział w targach międzynarodowych i pozaplanowe koszty administracyjne w jednostkach podległych ministerstwu – np. wydatki na remonty.Zredukowane mają być ponadto nakłady na te badania naukowe, które da się sfinansować z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W ogóle jak najwięcej przedsięwzięć resort będzie się starał sfinansować ze środków UE.

„W żadnym wypadku oszczędności nie dotkną wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym oraz wysokości stypendiów” – zapewnił rzecznik MNiSW. Jak dodał, pensje pracowników akademickich będą waloryzowane, a w niektórych przypadkach wzrosną.

Nie ucierpi też planowana na 2009 i 2010 r. reforma nauki. Pięć projektów ustaw, nad którymi pracuje obecnie parlament, ma szansę wejść w życie zgodnie z planem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: