Nauka i szkolnictwo wyższe – Program PiS

 

pis

NOWOCZESNA SOLIDARNA BEZPIECZNA POLSKA

PROGRAM PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI

KRAKÓW 2009

SZKOLNICTWO WYŻSZE I NAUKA

Samorządność nauki, w tym autonomia szkół wyższych, sprawdza się w praktyce, ale nie może oznaczać petryfi kacji wszystkich istniejących struktur czy niemożności zgodnego z prawem oddziaływania państwa w celu modernizacji.

Będziemy odchodzić od fi kcji jednakowego poziomu wszystkich szkół wyższych i jednakowej wartości wydawanych przez nie dyplomów, w szczególny sposób wspierając państwowe uczelnie legitymujące się ponadprzeciętnym potencjałem oraz dorobkiem

Uczelnie uzyskają większą swobodę tworzenia programów nauczania i wynagradzania kadry akademickiej .

Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia studiów lub stopnia naukowego będzie uprzednie opublikowanie w Internecie odpowiedniej pracy pisemnej, przy obowiązywaniu reguł minimalizujących ryzyko plagiatu i przewidujących surową odpowiedzialność w razie jego popełnienia

Doprowadzimy do sprawiedliwego uregulowania statusu doktorantów  świadczących pracę na rzecz uczelni

Stopień naukowy doktora habilitowanego zostanie utrzymany

Emerytowani profesorowie będą mieć zagwarantowane prawo spoczynku

Wprowadzimy przejrzysty, nowoczesny i zgodny z konstytucją system opłat za studia i stypendiów.

Doprowadzimy do przekształceń Polskiej Akademii Nauk i jednostek badawczo-rozwojowych

Komentarze 2

 1. http://www.dziennik.pl/opinie/article311925/Powazna_oferta_Kaczynskiego.html

  ANALIZA NOWEGO PROGRAMU PIS
  środa 4 lutego 2009
  Poważna oferta Kaczyńskiego
  Piotr Zaremba recenzuje nowy program PiS, jako autorskie dzieło Jarosława Kaczyńskiego. Według niego ideologia PiS skupia się wokół koncepcji silnego państwa mobilizującego wszystkie środki, aby zapewnić Polakom rozwój ekonomiczny. „Czyni to z partii Kaczyńskiego odpowiednik zachodnich partii centrolewicy” – zauważa Piotr Zaremba.

  Widać jednak skądinąd granice antykorporacyjnych zaangażowań. Skoro Kaczyński układa program jednoosobowo, ma prawo być niekonsekwentny i z prawa tego korzysta. Chce walczyć z monopolem adwokatów niedopuszczających swoich konkurentów na rynek, i bardzo dobrze. Ale już korporacja akademickich profesorów, równie zaborcza i egoistyczna, spotyka się w programie wręcz z pochwałami. Samorządność polskich uniwersytetów miała się sprawdzić. Nic dziwnego, że pomysły PiS na reformę szkolnictwa wyższego są mgliste i niekonkretne. Trudno Kaczyńskiego za to do końca ganić, wszak nawoływaliśmy go do pojednania ze środowiskami akademickimi, a one tak właśnie wyobrażają sobie współpracę władzy z inteligencją. Ale trudno się też oprzeć wrażeniu, że lider PiS, skonfliktowany z prawniczymi tuzami, nie ma nic do profesorów i dlatego, że do tej korporacji należy jego brat. Który wielokrotnie wypowiadał się za petryfikacją feudalnego systemu akademickiego. Systemu, którego ofiarą padł choćby Marek Migalski.

 2. Pan Jarosław bardzo chce, by państwo wtrącało się do wszystkiego, żeby na wszelkie przejawy życia miało wpływ. Kiedyś sądziłem, że te socjalistyczne tendencje występują w takim nasileniu tylko u jego (obecnie śp.) brata, Lecha. Pan Jarosław zdawał się być bardziej liberalny gospodarczo. W tej kampanii okazuje się być momentami bardziej lewicowy (we współczesnym znaczeniu), niż Napieralski i jego SLD.
  Jest to zatrważające, zwłaszcza, że całe SLD (a za nim rozmaite media, ale i politycy innych partii) z uporem maniaka powtarzają, że PiS jest prawicowy.
  Zakłamywanie definicji to, niestety, stałe zajęcie polityków…
  Piotr Zaremba, o którym wspomniał mój przedmówca, niestety się myli. Centrolewicową partią jest PO. PiS jest najzwyczajniej w świecie narodowosocjalistyczny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: