Koniec ery indeksów ?


logo_mnsw1

Studia bez indeksu

serwis MNiSW , 19 stycznia 2009 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu uczelnie będą mogły zlikwidować papierowe indeksy jako dokumenty potwierdzające przebieg studiów. Dokumentacja w formie elektronicznej odciąży od dodatkowych formalności studentów i uczelnie, a także ułatwi i przyspieszy weryfikację uzyskiwanych wyników. 

Jednak projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 224, poz. 1634, z późn. zm.), który trafia teraz do konsultacji społecznych nie zakłada automatycznego zniesienia indeksu. Jeżeli władze uczelni dojdą do wniosku, że nie są przygotowane jeszcze na likwidację indeksu, to na takiej uczelni ta forma dokumentacji będzie mogła nadal funkcjonować.

———–

Student bez indeksu?

Rz

Uczelnie będą mogły zlikwidować papierowe indeksy jako dokumenty potwierdzające przebieg studiów – poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Jak poinformowało Biuro Prasowe MNiSzW, zgodnie z rozporządzeniem uczelnie zamiast indeksów będą mogły wprowadzić „karty okresowych osiągnięć studenta”. „Karty te będą miały postać wydruków elektronicznych, podpisywanych jedynie przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni” – tłumaczą urzędnicy ministerstwa.

Studenci przystępując do zaliczeń i egzaminów nie będą mieli obowiązku posiadania indeksu i kart egzaminacyjnych. Dokumentem poświadczającym uzyskanie zaliczenia i złożenie egzaminu będą protokoły sporządzane przez nauczycieli akademickich w postaci papierowej lub elektronicznej. Po wydrukowaniu wyników sesji egzaminacyjnej dziekan będzie dokonywał wpisu na kolejny semestr lub rok studiów.

Według MNiSzW, zastąpienia indeksu systemem elektronicznym domagały się od wielu lat środowiska akademickie. „Kurczy się także lista krajów, gdzie papierowy indeks jeszcze istnieje. W Szwecji zniesiono go już prawie 30 lat temu” – tłumaczyli urzędnicy i podkreślili, że indeksów nie posiadają także studenci krajów anglosaskich, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii. Ostatnie bastiony papierowych indeksów to oprócz Polski m.in. Białoruś, Ukraina, Czechy i Słowacja.

Jedna odpowiedź

  1. Jasne… ale kiedy po wprowadzeniu zacznie to naprawdę sprawnie dzialać? Systemy typu USOS, które pośredniczą między studentem na Działem Nauczania, na polskim gruncie to wciąż chwyt marketingowy. Jasne, że fajnie to brzmi, że można zapisać się na zajecia przez internet, ustawić sobie plan przez internet, zapisać się na egzamin przez internet, sprawdzić stypendia przez internet, oceny z kolokwium czy dajmy na to mieć szybki kontakt z każdym pracownikiem uczelni, ale to wciąz teoria, która po przełozeniu na praktykę sprawdza się… rozmaicie. Jestem negatywnie nastawiony, ale nie do samej zmiany, a do zmiany w ujęciu polskich uniwersytetów…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: