Hit antynaukowy na koniec Roku !

Wiertnia w ruch, ciepło buch!

MSWiA: O. Rydzyk nie może zbierać na geotermię

GW

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna odmówił udzielenia pozwolenia na publiczną zbiórkę pieniędzy na badania geotermalne komitetowi świeckich współpracowników o.Rydzyka.

Wniosek o zgodę na zbiórkę prowadzoną w całym kraju złożył 12 września „Komitet dla przeprowadzenia zbiórki publicznej do sfinansowania pracy badawczej polegającej na realizacji otworu badawczego dla poszukiwania i rozpoznania złoża wód geotermalnych na terenia miasta Toruń”.

Pieniądze miały pokryć koszt odwiertów, które na zlecenie Fundacji Lux Veritatis prowadzi od 29 sierpnia spółka z Jasła. Przewidywany koszt inwestycji – 27 mln zł. Pierwotnie o.Rydzyk miał dostać na ten cel dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak po objęciu rządów przez PO nowe władze NFOŚ wypowiedziały umowę na dofinansowanie.

Komentarzy 5

 1. Na pozorowane badania ‚naukowe’ . na utrzymanie
  producentów bubli akademickich kolejne rządy dawały pieniądze. Gorzej było z badaniami, które kończyły się wynikami. W Toruniu już jest wynik i to pozytywny więc na finansowanie tego co jest pozytywne zgody nie będzie, nawet jak ludzie chcieliby to finansować !

 2. O. Rydzyk nie może zbierać na odwierty
  http://www.tvn24.pl/-1,1579425,0,1,o-rydzyk-nie-moze–zbierac-na-odwierty,wiadomosc.html
  Ich zdaniem badania geotermalne i powstała na ich postawie dokumentacja naukowo-badawcza ustalająca zasoby wód termalnych są niezwykle cenne i pożądane ze społecznego punktu widzenia.

  „Z decyzji o odmowie udzielenia zgody na przeprowadzenie zbiórki wynika, że minister zmienił treść naszego wniosku w zakresie celu zbiórki pieniężnej, całkowicie pomijając jej wyłączny cel, tj. sfinansowanie prac badawczych, który z punktu widzenia społecznego zasługuje na poparcie. Minister jednostronnie ustalił cel, nie sformułowany przez komitet, tj. sfinansowanie otworu geotermalnego Toruń TG-1, co pozwoliło MSWiA na wydanie decyzji odmownej” – przekonuje fundacja Tadeusza Rydzyka.

  Wniosek o kwestę złożono po tym, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypowiedział o. Rydzykowi umowę na dofinansowanie kwotą 27 mln zł poszukiwania wód termalnych.

 3. Zbiórka nie dla o. Rydzyka

  http://www.rp.pl/artykul/16,241467_Zbiorka_nie_dla_o__Rydzyka.html
  O. Jan Król, koordynujący w Fundacji Lux Veritatis sprawy geotermii uważa, że będzie można ją wspierać finansowo nawet jeżeli społeczny komitet nie otrzyma zgody na publiczną zbiórkę po zaskarżeniu odmownej decyzji MSWiA. Zdaniem o. Króla środki można kierować do Fundacji Lux Veritatis a odmowa MSWiA nie oznacza jakoby nie wolno było przekazywać pieniędzy na badania złóż.
  – Pozwolenia nie otrzymał społeczny komitet i komitet się odwoła, i jak otrzyma pozwolenie, to zaapeluje do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, żeby wspierali konkretny cel, dla którego powstał komitet – powiedział w Radiu Maryja o. Król.
  Podkreślił, że celami Fundacji Lux Veritatis określonymi w statucie są m.in. wspieranie działalności Kościoła katolickiego, promowanie wartości patriotycznych i narodowych, prowadzenie badań naukowych.
  – W tym samym statucie, zarejestrowanym przez sąd, jest zapis, że na swoją działalność statutową fundacja pozyskuje środki z działalności gospodarczej, ale równocześnie z zapisów darowizn, więc każdy kto chce może Fundację Lux Veritatis wesprzeć w jej działaniach zwłaszcza statutowych. Ten otwór (geotermalny), który fundacja prowadzi jest otworem badawczym, naukowo-badawczym – mówił o. Król.

 4. http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20090106&id=po22.txt

  Protest senatorów Prawa i Sprawiedliwości
  skierowany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorza Schetyny w sprawie zakazania zbiórki publicznej dla sfinansowania pracy badawczej w celu poszukiwania i rozpoznania złóż wód geotermalnych w Toruniu…

  ……..
  Panie Ministrze,
  wniosek o przeprowadzenie zbiórki publicznej dla sfinansowania ww. prac badawczych byłby niepotrzebny, gdyby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie wypowiedział Fundacji „Lux Veritatis” umowy na dofinansowanie kwotą 27 mln zł prac związanych z poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż wód geotermalnych. To właśnie ta decyzja przekreśliła wszelkie wcześniejsze ustalenia i – śmiemy sądzić – miała doprowadzić do tego, aby do powszechnej świadomości Polaków nie dotarł fakt, że nasz kraj posiada bogate złoża geotermalne. Czy nie dlatego tak długo zwlekano z wyrażeniem zgody na zbiórkę, licząc, że to społeczne przedsięwzięcie z braku pieniędzy upadnie? Tylko w ten sposób można ocenić działanie władz: najpierw odebrano przysługujące środki na prace badawcze, a następnie po trzech miesiącach zwłoki, kiedy Fundacja poniosła już ogromne koszty z odwiertami, nie wyrażono zgody na to, by chętni Polacy pokryli koszty tych badań……

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: