Na koniec roku – początek walki z nepotyzmem

nepotyzm

źródło

UJ: skończyć z rodzinnymi zależnościami

GW

W katedrach Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego rodzice-profesorowie są zwierzchnikami swoich dzieci. – Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – uważa prof. Karol Musioł, rektor uniwersytetu.

Od tego roku akademickiego władze medycznej części UJ walczą z nepotyzmem, czyli z praktyką polegającą na zatrudnieniu przez szefów klinik swoich dzieci. Wysiłki medyków wspiera rektor uczelni.

– Zdecydowanie lepiej nie dopuszczać do tego typu sytuacji. Jestem za przestrzeganiem norm europejskich, tego typu regulacje istnieją w innych krajach. Popieram otwarty sposób mówienia o tym problemie i uważam, że jest to ruch w dobrą stronę – mówi rektor Musioł. 

W październiku prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Lekarskiego, na posiedzeniu Rady Wydziału zaapelował o działania wszędzie tam, gdzie zatrudnieni są bliscy krewni kierowników, aby zlikwidować bezpośrednią zależność (kierownik – podwładny). – Propozycja została przyjęta. A to oznacza, że w najbliższych miesiącach niektórzy pracownicy będą zmuszeni przeorganizować swoje życie zawodowe. Moje stanowisko w tej sprawie jest jasne: chcę postawić tamę temu zjawisku – mówił dziekan Grodzicki.

Po tym, jak opisaliśmy zamiary władz uczelni, rozpętała się dyskusja w środowisku akademickim i burza na internetowym forum „Gazety”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: