Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za posty

sad

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za posty

Rz

Sąd Rejonowy w Słupsku orzekł, że nie można obciążać właściciela portalu internetowego pełną odpowiedzialnością za treść umieszczanych tam postów i uniewinnił dziennikarza z Bytowa Leszka Szymczaka od zarzutu naruszenia prawa prasowego.

W lutym 2008 r. rozpoznający apelacje Sąd Okręgowy w Słupsku uznał, że prokuratura zbyt szybko przyjęła, iż posty na internetowym forum zawierają znamiona przestępstwa i uchylił wyrok I instancji. SO skierował sprawę do ponownego rozpoznania, wskazując jednocześnie, że sąd I instancji powinien rozważyć zwrot akt prokuraturze z uwagi na istotne braki w postępowaniu przygotowawczym.

Tak też się stało. Kolejny akt oskarżenia prokuratura skierowała do sądu po uzupełnieniu dowodów. Sąd jednak Szymczaka uniewinnił.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Krzysztof Obst podkreślił, że „nie sposób sprowadzić wszystkich form działania portalu internetowego do prawa prasowego, wobec czego nie można w pełnym zakresie obciążyć właściciela portalu za treść toczącej się permanentnie oraz poza jego wiedzą i świadomością dyskusji na forum internetowym”.

Sędzia Obst dodał, że „prezentowanie swoich sądów na forum internetowym nie może być uznane za działalność stricte dziennikarską, do której stosowane jest prawo prasowe i dopóki opinie pod artykułami nie staną się integralną częścią tych artykułów, brak jest podstaw do stwierdzenia, że mamy do czynienia z materiałem prasowym, który został opublikowany przez prowadzącego portal”.

Jedna odpowiedź

 1. Jak uniknąć medialnej krytyki – Rafał Ziemkiewicz

  http://www.rp.pl/artykul/9158,234704_Rafal_Ziemkiewicz__Jak_uniknac_medialnej_krytyki_.html

  Trzeba zabezpieczyć państwo przed przestępstwami prasy” – takim argumentem Jerzy Ciemniewski, podsekretarz stanu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, uzasadniał, dlaczego rząd ten przewidywał w projekcie budżetu na rok 1990 utrzymanie Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, potocznie zwanego cenzurą.
  Sejm ówczesny argumentu nie przyjął i cenzurę z własnej inicjatywy zlikwidował – a pan Ciemniewski dał się później poznać jako jeden z najaktywniejszych bojowników przeciwko lustracji, by ostatecznie zostać jednym z sędziów, którzy bezstronnie i obiektywnie orzekli o niezgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją.
  Niemniej mimo upływu lat sposób myślenia, jaki wtedy zaprezentował, wciąż jest żywy wśród polityków. Gdy myślą oni o mediach, nie interesuje ich społeczna służba, jaką media pełnią, ani szczególne uwarunkowania pracy dziennikarza – ale wyłącznie to, jak się zabezpieczyć przed medialną krytyką. I, jak dowodzą projekty rozpatrywane obecnie przez Sejm, przynależność partyjna polityka nic tu nie zmienia.
  Koalicja rządowa z uporem szykuje ustawę o mediach publicznych, której właściwie jedynym i nieskrywanym celem jest poddanie ich bezpośredniej kontroli ze strony rządu, a przy okazji stworzenie mechanizmu finansowego pozwalającego karać lub nagradzać media prywatne.
  Także projekt zmian w prawie prasowym przygotowany przez PiS, nad którym Sejm właśnie rozpoczął pracę, skupia się wyłącznie na kwestii „przestępstw” mediów przeciwko politykom.
  Projekt znosi co prawda żałosny spadek po stanie wojennym, jakim jest osławiony art. 212, ale wprowadza w zamian absurdalny obowiązek zamieszczania „odpowiedzi” na materiały prasowe w równej im objętości – na wzór Słowacji – oraz specjalne, przyspieszone procedury sądowe dla skazywania dziennikarzy. Co zaś do stworzenia jakiegoś medialnego ładu z prawdziwego zdarzenia, z pożytkiem dla państwa i społeczeństwa, to tym politycy nie są w najmniejszym stopniu zainteresowani.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: