Habilitacyjna ruletka

ruletka

O profesorze, który jest za, a nawet przeciw

GW

Prof. Krzysztof Drews z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu napisał dwie recenzje pracy habilitacyjnej wrocławskiego lekarza. Jedna jest entuzjastyczna, druga dyskwalifikuje habilitację.

Obie recenzje tego samego dnia trafiły do dziekanatu Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zdziwiona pani dziekan prof. Jolanta Antonowicz-Juchniewicz poprosiła profesora Drewsa o wyjaśnienie, którą ocenę ma przyjąć za obowiązującą. Drews przeprosił za zamieszanie i wskazał na drugą, czyli tę krytyczną. 

Poznański profesor był jednym z czterech recenzentów pracy habilitacyjnej dr. Jarosława Pająka z II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocławiu. Rozgoryczony dr Pająk uważa, że Drews uległ naciskom i dlatego druga jego opinia jest skrajnie negatywna. Za jej sprawą nie uzyska habilitacji, bo od pozostałych recenzentów ma już dwie pozytywne i jedną negatywną ocenę. Żeby obronić pracę, musiałby mieć trzy opinie akceptujące.

W pierwszej recenzji prof. Drews napisał, że cel pracy dr. Pająka jest pionierski, a proponowane rozwiązania kreatywne, nowoczesne i godne uznania. Autora nazwał „dojrzałym i wysoko wykwalifikowanym pracownikiem naukowym zasługującym na tytuł doktora habilitowanego”. Tekst recenzji jest kompletny, spójny, rzeczowo uargumentowany. Wprawdzie brakuje pod nim podpisu profesora, ale on się do niego absolutnie przyznaje. 

W drugiej recenzji profesor miażdży autora pracy. Stwierdza, że to mogłaby być najwyżej praca doktorska, a „dr Jarosław Pająk nie spełnia kryteriów stawianych przed kandydatami do stopnia doktora habilitowanego nauk medycznych”. 

———

Profesor wytycza nowe kierunki

GW

prof. Drews wytycza recenzentom nowe kierunki i sposoby działania. Można sądzić, że w przyszłości kilka recenzji jednej pracy będzie wystawianych na licytacji, co tylko podniesie poziom habilitacji. 
Chwała pionierom! Precz z malkontentami!

————

Prof. Drews zszokował rektora

GW

Wczoraj poprosiliśmy rektora Uniwersytetu Medycznego o komentarz. Prof. Wysocki nie krył, że jest zszokowany publikacją „Gazety”.

Rzecznik uczelni Marek Ruchała zapewniał, że sprawa poruszyła całe środowisko. Dodał, że rektor spotka się z prof. Drewsem najprawdopodobniej w poniedziałek. – Rektor ma świadomość, że musi w tej sprawie podjąć jakieś kroki – zapewnił rzecznik. 

Komentarzy 9

 1. List do Centralnej Komisji d.s. Tytułu Naukowego
  Proszę o natychmiastowe zwolnienie prof. Drauasa z pełnienia obowiązku profesora

  List do Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Nie wyrażam zgody aby prof. Drauas pobrał chociaż jedną pensje z mojej kieszeni podatnika.

 2. K…a mać…
  Popieram oba wnioski. Bezwarunkowo.

 3. Cóż ja mogę dodać ? Skoro w mojej recenzji habilitacyjnej (negatywnej) napisanej przez prof. zwycz. oprócz totalnej krytyki (bez podania merytorycznych konkretów) pojawiły się błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne ??? Ale cóż, taki profesor jest do emerytury pewny swojego stanowiska w każdej polskiej uczelni !!!

 4. Click to access 12_1348_biografie___michal_drews.pdf

  Michał DREWS
  profesor zwyczajny od 2005 roku. Aktualnie pełni funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1969 roku ukończył poznańską Akademię Medyczną na Wydziale Lekarskim, następnie na macierzystej uczelni w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy p.t. „Ocena morfologiczna i czynnościowa komórek EC w pozostałej części jelita cienkiego u szczura po jego rozległej resekcji.” Habilitował się przedstawiając rozprawę na temat: „Badania doświadczalne nad wpływem wyłączenia jelita krętego na przebieg karcinogenezy w jelicie grubym” w 1990 roku. Aktywnie włącza się w działalność naukową Towarzystwa Chirurgów Polskich, w którym pełnił funkcję prezesa w latach 2005-2007. Jednocześnie zasiada w Senacie Uniwersytetu Medycznego oraz w Komisjach Senackich i Wydziałowych. Jest konsultantem wojewódzkim z zakresu chirurgii ogólnej dla woj. wielkopolskiego. W obrębie głównych zainteresowań naukowo – badawczych pana profesora znajduje się chirurgia endokrynologiczna, onkologiczna, doświadczalna oraz chirurgia przewodu pokarmowego. Wyrazem aktywności naukowej pana profesora są liczne prace publikowane w uznanych czasopismach krajowych i zagranicznych, w tym: „Expression of Keratinocyte grownth facto rand its receptor In adaptive changes of ilorectal pouch mucosa”( Scandinavian Journal of Gastroenterology 2005), “ Całkowite wycięcie mezorektum w leczeniu chirurgicznym raka odbytnicy – spełnione oczekiwania? Wykład dedykowany Prof. T. Koszarawskiemu” ( Nowotwory – Journal of Oncology 2005 Wol 55 no 6, 466-471), ” Postępowanie chirurgiczne w zespołach MEN 2” ( Współczesna Onkologia 2005 wol 9, 4 (166-170)), ”Zepoły polipowatości rodzinnych jelita grubego” (Współczesna Onkologia 2006 vol. 10., 8, (395-400)), „Leczenie chirurgiczne chorób zapalnych jelit u dzieci i młodzieży”( Polski Przegląd Chirurgiczny 2007, 79, 1, 60-71).

 5. […] jest, że prof. Krzysztof Drews pokazał jak funkcjonuje w Polsce system karier akademickich. A to wielkie osiągnięcie. Można tu mówić o systemie […]

 6. Zgadzam się z profesorkiem 🙂

 7. […] okazji operacji wyrejestrowywania dr Pająka ujawnione zostały mechanizmy oceniania prac habilitacyjnych , ale autor dwóch przeciwstawnych recenzji (prof. Drews) bynajmniej z systemu nie został […]

 8. […] cóż, prof. Krzysztof Drews ma też swoje zasługi – ‘pokazał jak funkcjonuje w Polsce system karier akademickich. A to wielkie osiągnięcie. Można tu mówić o systemie […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: