Wreszcie sukces polskiej uczelni – UJ produkuje własne wino

1525R-115102

UJ produkuje własne wino

Maius – taką nazwę będzie nosiło wino wytwarzane w winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni. Rektor uczelni rozstrzygnął konkurs na nazwę dla trunku.

W drodze losowania wyłoniony został zwycięzca, który otrzyma pierwszą nagrodę – skrzynkę zawierającą sześć butelek najlepszego wina z uniwersyteckiej winnicy. 

Wśród zgłoszonych nazw aż jedenastokrotnie pojawiła się propozycja: gaudeamus, czterokrotnie: alma mater i jagiellońskie, trzykrotnie magnificencja i in vino veritas, dwukrotnie: absolutorium, honoris causa, rektorskie, vivat akademia, bachus. 

Winnica, która powstała w 2004 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UJ w Łazach koło Bochni, zajmuje obecnie powierzchnię ponad 1 hektara. Dzięki tegorocznym zmianom w przepisach akcyzowych może ona legalnie produkować i sprzedawać wytwarzany trunek.

Jedna odpowiedź

  1. […] na jubileuszu KRASP serwowano wino pędzone nielegalnie (zapewne w ramach dobrych obyczajów). Po paru latach udało się wyprodukować wino legalnie. Ale żeby tyle czasu potrzebowała uczelnia na poznanie przepisów prawa.? A ta uczelnie podobno […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: