Nagroda dla „Trzech kumpli”

Nagroda dla „Trzech kumpli”

Dziennik Polski

Ewa Stankiewicz i Anna Ferens, autorki filmu „Trzech kumpli”, zdobyły Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Fabularyzowany dokument, wyprodukowany w TVN, uznano za materiał dziennikarski, który najmocniej wpłynął na życie Polaków w 2008 r.

Film, który powstawał aż trzy lata, przedstawia historię przyjaźni, śmierci i zdrady. Tak sportretowały autorki trzech byłych studentów – opozycjonistów: Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszkę, który okazał się tajnym współpracownikiem SB.

Przypomnijmy, iż na potrzeby filmu autorki dokonały około 200 godzin nagrań. Dotarły do wielu osób, które znały zabitego na polecenie SB Stanisława Pyjasa. Rozmawiały także z esbekami, którzy zwerbowali Lesława Maleszkę i prześladowali opozycjonistów.

Te nagrania na pewno się nie zmarnują. Nie tylko dlatego, że zainteresowani są nimi prokuratorzy IPN z krakowskiego pionu śledczego IPN, którzy podjęli próbę wyjaśnienia śmierci Pyjasa. Z materiałów, jakie zostały autorkom „Trzech kumpli”, powstanie siedmioodcinkowy serial poświęcony m.in. najważniejszym wydarzeniom i postaciom, które z tragedią Stanisława Pyjasa miały związek. W przyszłym roku ma się rozpocząć ich montaż dla Discovery Historia TVN.

Komentarze 3

 1. Kulisy filmu „Trzech kumpli” – spotkanie z reżyserką Ewą Stankiewicz i Anna Ferens
  http://www.teologiapolityczna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=825&Itemid=129

 2. Sukces „Trzech kumpli” i „Londyńczyków”

  http://www.rp.pl/artykul/2,333228_Uznanie_dla_polskich_filmow.html

  13-07-2009,

  Za najlepszy dokument festiwalu filmów telewizyjnych RomaFictionFest uznano „Trzech kumpli” w reżyserii Ewy Stankiewicz i Anny Ferens. Obraz przedstawiający prawdziwą historię przyjaźni, która w czasach PRL łączyła Stanisława Pyjasa, Lesława Maleszkę i Bronisława Wildsteina, doceniono m.in. za „wartości artystyczne łączące klasyczny język filmu z językiem dokumentu w dążeniu do ukazania prawdy o przeszłości i teraźniejszości”.
  – Wciąż jestem pod wrażeniem decyzji jury – mówi „Rz” Ewa Stankiewicz. – Zaskoczyło nas, że film bardzo blisko dotykający polskich realiów został nie tylko zrozumiany, ale także bardzo poruszył ludzi niezwiązanych z naszym krajem. Z zakulisowych rozmów wiem, że jurorzy podjęli decyzję właściwie bezdyskusyjnie. Dostrzegli w naszym filmie nie tylko historię Polski, ale także problem, z którym boryka się wiele współczesnych państw – nierozliczenia z systemami totalitarnymi. My nie rozliczyliśmy się z komunizmem, Niemcy – z nazizmem, Włochy – z faszyzmem. Zwracano także uwagę, że użyte przez nas sceny fabularne wprowadzają nową jakość do dokumentu.
  Autorki filmu wyprodukowanego przez TVN zdobyły dotąd kilka ważnych laurów, m.in. Nagrodę im. Dariusza Fikusa przyznawaną przez „Rz”, Nagrodę Główną Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zwycięstwo odniesione w Rzymie to pierwszy sukces na dużej międzynarodowej imprezie.
  – To bardzo dobry film, co znaczy, że musi mieć wymiar uniwersalny – mówi Bronisław Wildstein. – Sztuka, wychodząc od konkretu, generalizuje pewne doświadczenia. Dostrzegłem to już podczas pokazów w Polsce. Młodych ludzi, którzy oglądali ten film, nie interesowały problemy PRL, temat lustracji. Oni widzieli ciekawą opowieść o zdradzie, lojalności – sprawach uniwersalnych, które wtedy ujawniły się w dość ostrej, skondensowanej formie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: